Konwencja między Polską a Etiopią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Addis Abebie 13 lipca 2015 r.

Jest to pierwsza tego typu polska umowa zawarta z Etiopią i została wynegocjowana w oparciu o aktualną wersję Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku. Umowa dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych.

Zobacz: Rząd chce ratyfikacji UPO z Etiopią >>

Umowa między Polską a Sri Lanką w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Kolombo 6 października 2015 r. zastąpi obecnie obowiązującą umowę w tym zakresie z 1980 roku, gdyż w okresie od dnia zawarcia tej umowy, znacznej zmianie uległy stosunki ekonomiczne oraz polska polityka w zakresie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Umowa jest oparta o aktualną wersję Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku oraz o Modelową Konwencję ONZ. Sri Lanka, jako kraj nienależący do OECD, przy zawieraniu bilateralnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania preferuje rozwiązania przewidziane w Modelowej Konwencji ONZ, stworzonej jako wzorzec z myślą o państwach rozwijających się.

Jak wynika ze sprawozdania z posiedzenia rozpatrujących projekty komisji sejmowych (finansów publicznych i spraw zagranicznych), komisje wnoszą o przyjęcie projektów bez poprawek.

Dowiedz się więcej z książki
Konwencja modelowa OECD i konwencja modelowa ONZ w polskiej praktyce traktatowej
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł