Obecnie rolnicy mogą wytwarzać i sprzedawać bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej i płacenia podatku dochodowego jedynie nieprzetworzone produkty roślinne i zwierzęce. W myśl projektu nowelizacji, który wpłynął do Sejmu 24 czerwca 2013 r., rolnik będzie zwolniony z PIT w przypadku sprzedaży przetworzonych produktów rolnych pochodzących z jego własnej uprawy, hodowli lub chowu.

Zwolnienie będzie obejmować przychody w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 7 tys. zł. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia będzie prowadzenie ewidencji sprzedaży oraz sprzedawanie produktów wyłącznie w miejscu ich wytworzenia lub na targowiskach. Zwolnieniu nie będzie podlegała sprzedaż produktów roślinnych i zwierzęcych wytworzonych w ramach produkcji przemysłowej oraz działów specjalnych produkcji rolnej. Zwolnione nie będą także produkty objęte akcyzą (np. napoje alkoholowe).

Projekt przewiduje również, że ze zwolnienia nie będzie można skorzystać, jeśli do przetwarzania produktów rolnych i ich sprzedaży będą zatrudniani pracownicy bądź podwykonawcy.

Informacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego