W Sejmie trwają prace nad zmianami w VAT
Marszałek Sejmu dał komisji czas do 6 października na przedstawienie sprawozdania. Wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch mówiła - przedstawiając rządowy projekt w Sejmie - że dostosowuje on polskie prawo do trzech unijnych dyrektyw dotyczących m.in. miejsca świadczenia usług.
Najważniejsza projektowana zmiana polega na tym, że podatek będzie pobierany nie tam, gdzie ma siedzibę firma świadcząca usługę, a w kraju, gdzie siedzibę ma firma nabywająca usługi. Zdaniem rządu, takie rozwiązanie ułatwi firmom rozliczenia podatkowe.
Zmieni się też z kwartalnego na miesięczny termin składania informacji o transakcjach przeprowadzonych między firmami z różnych krajów Unii Europejskiej. Mają być one składane do 15 każdego miesiąca, a nie jak obecnie do 25 dnia po zakończeniu kwartału. Zmiana ta ma zmniejszyć możliwości uchylania się od płacenia podatku.

Łatwiejsze będzie ubieganie się o zwrot VAT zapłaconego w innym państwie UE. Wniosek o taki zwrot będzie można składać elektronicznie w polskim urzędzie skarbowym, który przekaże go do właściwego państwa.
Przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2010 r. Część z nich - dotycząca miejsca opodatkowania usług związanych m.in. z kulturą, sztuką, sportem, nauką, edukacją i rozrywką - ma wejść w życie rok później - od 1 stycznia 2011 r.

Ministerstwo Finansów proponuje zmiany w ustawie o PIT
Tymczasem rząd na ostatnim posiedzeniu przyjął zaproponowane przez Ministerstwo Finansów założenia do projektu zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Projekt przewiduje nowy sposób rozliczenia przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych za 2009 r.
Założenia do nowelizacji ustawy zakładają wprowadzenie, jako podstawowej reguły, obowiązku sporządzania rocznego obliczenia podatku przez płatnika z urzędu – bez konieczności wcześniejszego składania wniosku przez podatnika w tej sprawie.
W założeniach proponuje się także możliwość rozliczania przez płatnika w PIT-40 niektórych ulg podatkowych. Płatnik dokonujący rocznego obliczenia podatku – na wniosek podatnika wyrażony w oświadczeniu – będzie mógł uwzględnić w tym rozliczeniu odliczenie od dochodu ulgi internetowej i od podatku ulgi na dzieci.

Zaproponowano również, aby w składanym oświadczeniu podatnik mógł wskazywać organizację pożytku publicznego, na rzecz której ma być przekazany 1 proc. należnego podatku. W tym przypadku w rocznym obliczeniu podatku pracodawca (płatnik) przekaże do urzędu podatkowego dane podane przez płatnika, a organ podatkowy przekaże podatek na ogólnych zasadach.
Przeciwko pomysłowi przekazywania przez pracodawcę za pracownika 1 proc. podatku już protestują przedsiębiorcy zrzeszeni w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”, którzy podkreślają, że jest to nakładania dodatkowych, niczym nieuzasadnionych obowiązków na pracodawców.
Ponadto Ministerstwo Finansów proponuje, aby organy rentowe przekazywały roczne obliczenie podatku sporządzone na drukach PIT-40 i PIT-11A na nośnikach cyfrowych, a nie jak obecnie, w formie papierowej.