Projekt zmian w ustawie o postępowaniu w sprawach pomocy publicznej został przedłożony przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Projekt nowelizacji modyfikuje niektóre już istniejące zapisy dotyczące postępowania notyfikacyjnego oraz zakresu monitorowania udzielonej pomocy publicznej.
Poza wspomnianą na wstępie zmianą nowelizacja przewiduje ponadto rozszerzenie katalogu przypadków, w których możliwe będzie udzielenie pomocy. Zgodnie z przepisami, pomoc publiczna zostanie udzielona nie tylko wtedy, gdy akt normatywny jest programem pomocowym zatwierdzonym przez Komisję Europejską, ale również wówczas, gdy przewiduje on udzielenie pomocy, która nie wymaga notyfikacji.
W projekcie nowelizacji przewidziano, że każdy beneficjent pomocy publicznej będzie posiadał numer referencyjny programu, nadawany przez Komisję Europejską. Ponadto zaproponowano, aby podmioty ubiegające się o pomoc de minimis (lub pomoc de minimis w rolnictwie i rybołówstwie) informowały podmiot udzielający pomocy o spełnieniu wymagań wynikających z prawa Unii Europejskiej. Chodzi tu np. o informacje, o trudnej sytuacji finansowej, która jest podstawą do udzielenia takiej pomocy. Zakres tych informacji zostanie określony w rozporządzeniu Rady Ministrów.
Omawiany projekt nowelizacji trafi teraz pod obrady Sejmu.