Celem projektowanej regulacji jest walka z niekorzystnym zjawiskiem zatorów płatniczych w sektorze usług budowlanych i budowlano-montażowych. Zgodnie z przepisami przewidzianymi dla przedsiębiorców działających w tym sektorze, mimo że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, to jednak podatek jest wymagalny nie później niż 30 dni od wykonania usługi. Powoduje to, że podwykonawcy usług budowlanych, którzy nie dość, że często przez długi czas nie otrzymuje zapłaty za wykonaną usługę, to nadto w terminie 30 dni od jej wykonania zobowiązani są ponieść dodatkowy ciężar w postaci uiszczenia VAT od tej usługi.

Projekt zakłada, że obowiązek podatkowy powstawałby z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, za wykonaną usługę budowlaną lub budowlano-montażową. Tym samym wprowadzona zostałaby reguła polegająca na tym, że podatek odprowadza się od zapłaty, którą się otrzymało, a nie od zapłaty potencjalnej czy oczekiwanej.

Druga z proponowanych zmian polega na dodaniu zapisu, zgodnie z którym w przypadku nabycia usługi budowlanej lub budowlano-montażowej prawo do obniżenia kwoty należnego podatku powstawałoby z chwilą dokonania zapłaty. W opinii projektodawców, wprowadzenie tej zmiany spowoduje, że duże firmy budowlane oraz inwestorzy będą zainteresowane dokonywaniem płatności na rzecz wykonawców lub podwykonawców w miesiącu sprzedaży usługi, gdyż w przeciwnym wypadku byłyby zmuszone zapłacić należny podatek bez możliwości odliczeń.