„W ocenie Rady, w najbliższych miesiącach inflacja znajdzie się w przedziale odchyleń od celu inflacyjnego. W średnim okresie, silniejsze niż dotąd oczekiwano spowolnienie wzrostu w gospodarce światowej - w szczególności recesja u głównych partnerów handlowych Polski - i w konsekwencji istotne obniżenie tempa krajowego wzrostu gospodarczego będzie oddziaływać w kierunku dalszego spadku inflacji w Polsce" - napisano w komunikacie.
Według RPP, obniżająca się dynamika PKB i związane z tym ograniczenie popytu na pracę, a także pogarszająca się sytuacja finansowa przedsiębiorstw przyczynią się do osłabienia presji płacowej, a w konsekwencji presji inflacyjnej.
„W tym samym kierunku będzie oddziaływać zaostrzenie warunków przyznawania kredytów przez banki. Czynnikami ograniczającymi proces obniżania się inflacji może być dalszy wzrost cen kontrolowanych oraz obserwowana w ostatnich miesiącach deprecjacja złotego, choć skala jej wpływu na inflację może być ograniczona w warunkach spowolnienia gospodarczego" - napisano.
„Rada oceniła prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej celu inflacyjnego za wyższe od prawdopodobieństwa, że inflacja będzie wyższa od celu i podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych" - napisała RPP.
RPP liczy że łagodzenie polityki pieniężnej powinna przyczyniać się do stabilizowania tempa wzrostu gospodarczego na poziomie tempa wzrostu produktu potencjalnego, co w średnim okresie będzie sprzyjać realizacji celu inflacyjnego.
„Decyzje Rady w nadchodzących miesiącach będą uwzględniać napływające informacje dotyczące perspektyw wzrostu gospodarczego i inflacji w Polsce i na świecie. Czynnikiem sprzyjającym łagodzeniu polityki pieniężnej może być zachowanie dyscypliny sektora finansów publicznych" - napisała RPP.
RPP podtrzymała dotychczasowe stanowisko, że przystąpienie Polski do mechanizmu kursowego ERM2 i strefy euro powinno nastąpić w najbliższym możliwym terminie, po uzyskaniu koniecznego poparcia politycznego dla zmian w konstytucji i innych aktach prawnych niezbędnych dla przyjęcia euro w Polsce.
Rada przedłużyła możliwość stosowania przez Narodowy Bank Polski rozszerzonego zakresu instrumentów polityki pieniężnej, w szczególności transakcji swapów walutowych, na 2009 rok.