Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra finansów z prośbą o rozważenie podjęcia stosownych działań legislacyjnych zmierzających do rozszerzeniem zwolnienia podatkowego na własne cele mieszkaniowe na osoby, którym sytuacja finansowa nie pozwala na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych w sposób przewidziany w art. 21 ust. 1 pkt 131, ust. 25–30 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ze skarg przysyłanych do Rzecznika wynika, że zwolnienie to obecnie nie spełnia swojej społecznej funkcji. Osoby, które z jakiś przyczyn są zmuszone sprzedać dotychczasowe lokum i zamieszkać w lokalu wynajmowanym od TBS, bądź nabyć spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkaniowego, pozostają w gorszej sytuacji od osób, które po sprzedaży domu lub mieszkania mogą sobie pozwolić na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych w sposób spełniający warunki zwolnienia. Paradoksalnie więc, trudna sytuacja finansowa, z której obywatele próbują znaleźć wyjście poprzez zmniejszenie swoich oczekiwań względem lokalu, w którym będą zamieszkiwali, zamiast ulec poprawie, staje się bardziej niekorzystna z uwagi na konieczność uregulowania podatku.

Zobacz książkę "PIT. Komentarz" dostępną w księgarni internetowej Profinfo >>

Za rozszerzeniem zwolnienia przemawia też fakt, iż ponoszenie przez obywateli wydatków w zw. z najmem lokalu od TBS lub nabyciem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu pozytywnie wpływa na cały rynek mieszkaniowy. Odpowiednia nowelizacja ustawy o PIT może także przyczynić się do ograniczenia wydatków państwa na pomoc społeczną oraz na prowadzenie postępowań egzekucyjnych wobec osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, i które nie mają perspektyw na jej poprawę ani realnych szans na spłatę zaległości podatkowych.

Informacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego