Wysokość stawki podatku od nieruchomości właściwej do opodatkowania garaży zależy od ich statusu prawnego tj. inna stawka będzie właściwa do opodatkowania garaży będących odrębną nieruchomością, a inna do tych które są pomieszczeniami przynależnymi.

Stawkę podatku właściwą dla budynków mieszkalnych stosuje się w przypadku garaży będących pomieszczeniami przynależnymi w rozumieniu ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903, z późn. zm.) oraz dla garaży wielostanowiskowych mieszczących się w bryle budynku mieszkalnego, stanowiących element nieruchomości wspólnej z określeniem korzystania z poszczególnych miejsc. Garaż będący odrębną nieruchomością z księgą wieczystą podlega natomiast opodatkowaniu stawką jak dla budynków i ich części pozostałych.

Minister Finansów zaznaczył, iż powyższy sposób opodatkowania znajduje potwierdzenie nie tylko w praktyce organów samorządowych, ale także w orzecznictwie sądów administracyjnych (por. wyrok z dnia 12 października 2011 r. sygn. akt II FSK 733/10).

W odpowiedzi na interpelację Minister podkreślił również, że stawki podatku od nieruchomości wynikające z art. 5 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613) są górnymi granicami stawek tego podatku, obowiązującymi w danym roku podatkowym. Natomiast to rada gminy może różnicować ich wysokość dla poszczególnych rodzajów budynków.