Tak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 24 lutego 2015 r. W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwróciło się biuro rachunkowe w sprawie zwolnienia z prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Biuro rachunkowe świadczy usługi księgowe na rzecz podmiotów gospodarczych. Świadczy jednak też usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej polegające na sporządzaniu deklaracji podatkowych rocznych, tj. zeznań podatkowych PIT.

Biuro rachunkowe podkreśla, że nie udziela porad prawnych i usług o charakterze doradczym. Jeden ze wspólników posiada certyfikat, tj. świadectwo kwalifikacyjne na usługowe prowadzenie ksiąg, lecz nie posiada uprawnień do wykonywania czynności doradztwa podatkowego, tj. nie jest wpisany na listę doradców podatkowych. Biuro wskazało też, że planowana wartość przychodu ze sprzedaży usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, nie przekroczy 20 tys. zł.

Biuro uważa, że skoro nie świadczy usług doradczych, a tylko czynności stricte księgowe ma prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących w myśl § 3 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. poz. 1544).

Zobacz książkę "Kasy fiskalne w 2015 i 2016 r. Pytania i odpowiedzi" dostępną w księgarni internetowej Profinfo>>

Fiskus się nie zgodził. Organ podatkowy wskazał, że od 1 stycznia 2015 r. wyłączeniem ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej objęte zostały usługi w zakresie doradztwa podatkowego i że wyłączenia te dotyczą czynności, a nie przedstawicieli zawodu. Z przepisów ustawy o doradztwie podatkowym wynika, że czynności doradztwa podatkowego tj. prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie oraz sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie nie muszą być wykonywane przez podmioty uprawnione w rozumieniu ustawy. Obowiązek ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących dotyczy więc wszystkich czynności doradztwa podatkowego niezależnie od tego, przez jaki podmiot są świadczone. W przypadku podatników korzystających ze zwolnienia, którzy po dniu 31 grudnia 2014 r. kontynuują świadczenie usług, świadczenie tych usług jest zwolnione z obowiązku ewidencjonowania do dnia 28 lutego 2015 r.

Zobacz: Deregulacja zabrała małym biurom rachunkowym zwolnienie w VAT >>

Według fiskusa oznacza to, że biuro sporządzając roczne deklaracje podatkowe na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, nie może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej. Od 1 marca 2015 r. jest zobowiązane do prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących świadczonych usług doradztwa podatkowego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 24 lutego 2015 r., sygn. akt IBPP3/443-1407/14/KG, LEX nr 255194

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego