Za wykonanie limitu obrotów osoba fizyczna - właściciel firmy otrzymał samochód. W jaki sposób dokonać opodatkowania? Czy łącznie z dochodami z działalności czy w odrębnym zeznaniu podatkowym? Właściciel rozlicza się podatkiem liniowym 19%. Właściciel nie otrzymał żadnego PIT od firmy, która przekazała pojazd.
Wartość otrzymanego samochodu stanowi przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem podlega opodatkowaniu na takich samych zasadach, na jakich opodatkowane są pozostałe dochody z tej działalności.
Jeśli dochody z tej działalności opodatkowane są na zasadach opisanych w przepisie art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., to również dochód z tytułu nieodpłatnie otrzymanego samochodu podlega opodatkowaniu na zasadach opisanych w tym przepisie, czyli 19% liniowym podatkiem dochodowym.
Ustawodawca zdefiniował w art. 10 ust. 1 u.p.d.o.f. źródła przychodów. Jednym z tych źródeł jest pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.). Szczegółowo przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej zostały opisane w przepisach art. 14 u.p.d.o.f.
Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 2 pkt 8 do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b u.p.d.o.f., z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125 u.p.d.o.f. Zatem, stosownie do tego przepisu wartość świadczeń w naturze, a do takich należy zaliczyć otrzymanie samochodu jako formę wynagrodzenia dla kontrahenta (bonus), stanowi przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Wyjątkiem są przypadki opisane w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 125 u.p.d.o.f., które podlegają zwolnieniu przedmiotowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przepis art. 21 ust. 1 pkt 125 u.p.d.o.f. stanowi, że zwolnione przedmiotowo od podatku dochodowego jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn. Chodzi tu o świadczenia przekazywane podatnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą przez osoby pozostające z nim w relacjach rodzinnych. Do grupy I zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. Do grupy II zalicza się: zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych. Jeśli nie występują opisane wyżej relacje rodzinne, wówczas przychód ze świadczenia w naturze lub innego nieodpłatnego świadczenia nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego.
Opisane wyżej zwolnienie przedmiotowe nie ma zastosowania w przypadku świadczeń otrzymywanych na podstawie stosunku pracy, pracy nakładczej lub na podstawie umów będących podstawą uzyskiwania przychodów zaliczonych do źródła z działalności wykonywanej osobiście (art. 21 ust. 20 u.p.d.o.f.). Opisane wyłączenie nie znajdzie zastosowania w niniejszym przypadku.
Wymagają również wyjaśnienia zasady ustalania wartości przychodu z tytułu otrzymanego świadczenia w naturze lub innego nieodpłatnego świadczenia. Wartość przychodu z tego tytułu ustala się na zasadach opisanych w przepisach art. 11 ust. 2-2b u.p.d.o.f. Zasadniczo przychód z tego tytułu określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. W niniejszym przypadku zastosowanie znajdzie opisana wyżej zasada ogólna, a zatem wartość przychodu równa będzie katalogowej cenie otrzymanego samochodu.
Odnosząc się do kwestii, czy dochód z opisanego wyżej tytułu podlega opodatkowaniu stawką liniową podatku dochodowego, to należy stwierdzić, iż ustawodawca nie wyróżnił w szczególny sposób zasad opodatkowania dochodu z otrzymanych świadczeń w naturze oraz innych nieodpłatnych świadczeń. Zatem podlegają one opodatkowaniu według tych samych reguł, według których opodatkowane są pozostałe dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej. W konsekwencji, jeśli dochody z działalności gospodarczej opodatkowane są na zasadach opisanych w przepisie art. 30c u.p.d.o.f., to również dochód z tytułu nieodpłatnie otrzymanego samochodu podlega opodatkowaniu na zasadach opisanych w tym przepisie, czyli 19% liniowym podatkiem dochodowym.