Z sygnałów docierających od samorządów wynika, że dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców, szczególnie mających swoją siedzibę w mniejszych gminach, byłaby możliwość zapłaty podatków przewidzianych w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych bezpośrednio w urzędzie gminy. Na przykład podatek od nieruchomości, zgodnie z art. 6 ust. 9 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz.U. z 2006 r., Nr 121, poz. 844 z późn. zm.) jest wpłacany bez wezwania na rachunek budżetu gminy w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do 15. dnia każdego miesiąca.

Sprawa ta stała się także przedmiotem interpelacji poselskiej (nr 9205). Resort finansów zobligowano do odpowiedzi na pytanie, czy planuje zmianę przepisów Ordynacji podatkowej, umożliwiającą przedsiębiorcom płacenie podatków wynikających z zapisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych bezpośrednio do kasy gminy. W odpowiedzi Ministerstwo Finansów wskazało, że zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu (art. 61 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Odstępstwo od tej formy zapłaty podatków ma miejsce w przypadku zapłaty opłaty skarbowej, zapłaty podatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, zapłaty podatku, dokonywanej zgodnie z przepisami prawa podatkowego, papierami wartościowymi lub znakami akcyzy, oraz pobierania podatków przez płatników lub inkasentów.
Wskazany wyżej przepis zobowiązuje podatników prowadzących działalność gospodarczą do regulowania zobowiązań podatkowych, do których mają zastosowanie przepisy ustawy - Ordynacja podatkowa w formie rozliczeń bezgotówkowych.
Podobne rozwiązania funkcjonują w przepisie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.). Przepis ten zobowiązuje do dokonywania lub przyjmowania płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:
1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Forma rozliczeń bezgotówkowych jest powszechnie stosowaną formą rozliczeń finansowych zarówno w obrocie gospodarczym, jak i przez podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej. Resort finansów zwrócił uwagę, że aktualnie przepisy Prawa bankowego przewidują także możliwość dokonywania rozliczeń pieniężnych bezgotówkowych, w tym polecenia przelewu, za pomocą elektronicznych nośników informacji, co umożliwia korzystanie z tej formy płatności niezależnie od działania na danym terenie placówki bankowej.

Odnosząc się do przedstawionego w interpelacji pytania o planowane zmiany przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa w sposób umożliwiający podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą zapłatę podatków przewidzianych w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych w kasie organu podatkowego Ministerstwo Finansów wskazało, że należności przewidziane we wskazanej ustawie stanowią dochody jednostek samorządu terytorialnego. Ponadto niektóre z nich, np. podatek od nieruchomości, mogą stanowić znaczne kwoty. Stąd też zmiana przepisu art. 61 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, zmierzająca do liberalizacji form zapłaty podatków przewidzianych w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych przez podatników prowadzących działalność gospodarczą wymaga dogłębnego przeanalizowania i przeprowadzania uzgodnień z przedstawicielami strony samorządowej. Zostanie ona rozważona w trakcie prac legislacyjnych nad nowelizacją Ordynacji podatkowej – podsumował resort finansów.