Konferencja zorganizowana została przez Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku we współpracy z Centrum Informacji i Organizacji Badań Finansów Publicznych i Prawa Podatkowego krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Celem konferencji było dokonanie przeglądu myśli i doświadczeń w zakresie roczności i wieloletniości w finansach publicznych krajów Europy Środkowej i Wschodniej, z odpowiednim uwzględnieniem koncepcji i dorobku Unii Europejskiej i krajów Zachodniej Europy. Podstawowym pytaniem, jakie zadali organizatorzy było, czy w skali europejskiej mamy do czynienia z przechodzeniem od zasady roczności, do zasady wieloletniości w finansach publicznych, czy tylko ze zjawiskiem rozszerzenia się wyjątków wieloletniości od zasady roczności, a może tylko z powracającą co jakiś czas, a potem negatywnie weryfikowaną, modą na wieloletniość?

Należy zauważyć, że wydłużenie horyzontu planowania dochodów i wydatków następuje stopniowo począwszy od końca XX wieku w wielu krajach. Istotną rolę dla rozwoju planowania (programowania) wieloletniego mają wpływ działania motywujące państwa członkowskie do wydłużenia planowania finansowego, a także praktyka w Unii Europejskiej. Wobec ograniczeń wynikających ze stosowania zasady roczności coraz częściej na całym świecie stosuje się zasadę wieloletniości w finansach publicznych, albo uzupełniając zasadę roczności, albo obok tej zasady (a więc ją wzmacniając) lub dążąc do zastąpienia zasady roczności – zasadą wieloletniości. Prowadzone badania mają odpowiedzieć na pytanie, jak szeroki jest zakres zasady wieloletniości w wybranych państwach europejskich oraz w samej UE, czy jest to trwała tendencja, czy tylko uleganie chwilowej modzie (czy jest to więc tylko zjawisko, czy zasada?) oraz jakie są perspektywy dalszego rozwoju wieloletniości, na tle tradycyjnej zasady roczności (E. Ruśkowski, J. Stankiewicz, M. Tyniewicki, U.K. Zawadzka-Pąk, A comparison between long-termism in reform of public finance in Poland and other central and eastern European countries, Annual and long term public finances in central and eastern European countries (w przygotowaniu), Białystok 2012). W obradach konferencji uczestniczyło ponad 150 przedstawicieli ośrodków naukowych i akademickich z Polski, Białorusi, Litwy, Republiki Czeskiej, Rosji, Słowacji, Ukrainy oraz Węgier. Obrady konferencji odbywały się w równolegle prowadzonych panelach, w tym jeden prowadzony był w języku angielskim, a drugi w rosyjskim. Słuchacze spotkali się z wysokim poziomem merytorycznym wystąpień, a skupienie w jednym miejscu przedstawicieli ośrodków naukowych z różnych państw było nie lada ucztą dla całego środowiska naukowego.

Efektem konferencji będzie monografia w języku angielskim i rosyjskim obejmująca wygłoszone referaty, nadesłane artykuły, a także głosy w dyskusji dotyczące problematyki roczności i wieloletniości w szeroko rozumianych finansach publicznych (prawo i polityka budżetowa, podatkowa, bankowa, walutowa i rynku finansowego) krajów Europy Środkowej i Wschodniej, do której lektury już dziś w imieniu organizatorów zapraszamy wszystkich Państwa.

Na zakończenie relacji z omawianej konferencji nie sposób nie wspomnieć o wielkim wydarzeniu, jakie miało miejsce w trakcie obrad. Albowiem jubileusz 40-lecia pracy akademickiej, naukowej, dydaktycznej i organizatorskiej obchodził wybitny prawnik prof. zw. dr hab. Eugeniusz Ruśkowski, który od 1 września 1972 r. do chwili obecnej związany jest z Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Na tę jakże uroczystą okazję przygotowana została Księga Jubileuszowa, przy powstaniu której wzięli udział przyjaciele i uczniowie Profesora, a która składa się z kilku części zawierających życiorys i dorobek naukowy Profesora, opracowania przyjaciół i uczniów Pana Profesora dotyczące szeroko rozumianego prawa finansowego (system finansowy Polski i Unii Europejskiej, finanse i prawo finansowe samorządu terytorialnego, prawo podatkowe) oraz rozważania na temat problematyki bankowości, rynków finansowych i obrotu dewizowego. Pan Profesor Eugeniusz Ruśkowski jest wielkim autorytetem, a jego dorobek naukowy, ilość dokonań i osiągnięć jest efektem zarówno mądrości, jak i pracowitości, które następnie przekuwane są w liczne sukcesy, czego dowodem może być dorobek naukowy oraz cała działalność naukowa Jubilata.

Środowisko naukowe, wszyscy przyjaciele i uczniowie Pana Profesora życzą Dostojnemu Jubilatowi kolejnych 40 lat w zdrowiu, a także dalszych sukcesów naukowych i dydaktycznych na arenie krajowej i międzynarodowej.

Uczniowie Pana Profesora,
dr Andrzej Melezini, Urszula K. Zawadzka-Pąk

Relacja pochodzi z Przeglądu Podatkowego nr 11/2012