Komisja Europejska w swoich jesiennych prognozach gospodarczych przewiduje, że polski deficyt wyniesie 4,8 proc. PKB w 2013 r. W 2014 roku sektor finansów publicznych w Polsce odnotuje nadwyżkę na poziomie 4,6 proc., co będzie efektem planowanej reformy emerytalnej, jednak w 2015 r. znowu ma pojawić się deficyt w wysokości 3,3 proc. PKB.

Rehn zaznaczył, że polski deficyt waha się ze względu na "wpływ strukturalnej reformy systemu emerytalnego". "To trochę jazda roller coasterem, jeśli spojrzy się na nominalne dane z minus pięciu do plus pięciu, potem do minus trzech" - ocenił komisarz. "Jest to spowodowane głównie planowanym transferem aktywów z drugiego filaru systemu emerytalnego, co stanowi ok. 8,5 proc. PKB pod względem ogólnej wartości" - powiedział. Zaznaczył, że zgodnie z unijnymi zasadami statystycznymi transfer ten stanowi przychód do budżetu.

Rehn poinformował, że KE przyjęła do wiadomości ogłoszoną reformę systemu emerytalnego w Polsce, ale będzie mogła wyciągnąć wnioski co do jej zgodności z unijnymi zasadami dopiero, gdy zostanie przyjęte odpowiednie prawo. (PAP)

jzi/ pad/