Spółka zawarła umowy leasingu środków transportu. W umowie generalnej widnieje zapis iż odpisów amortyzacyjnych od pojazdów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych dokonuje finansujący. Dodatkowo należy zaznaczyć, iż Spółka ma obowiązek badania sprawozdania finansowego. W momencie analizowania umowy leasingu, leasing został pierwotnie zakwalifikowany do leasingu operacyjnego. Jednak po kolejnej analizie zapisów umowy leasingu stwierdzono, iż spełniony jest co najmniej jeden warunek Art. 3 ustawy o rachunkowości, co mogło by rodzić konieczność przekwalifikowania leasingu operacyjnego w finansowy.

Czy Spółka powinna się zastanowić nad takim przekwalifikowaniem, oraz jeżeli okaże się to konieczne, amortyzacja leasingowanych środków transportu, powinna się dokonywać tylko i wyłącznie dla celów bilansowych. Jeżeli przekwalifikujemy leasing, czy należy skorygować wszystkie poprzednie lata, mimo iż sprawozdanie finansowe jest już zatwierdzone?


1/ Gdy ujawnione przez Państwa błędy miałyby wpływ na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wynik finansowy to będą one wykazane w roku ich ujawnienia jako zysk (strata) z lat ubiegłych w roku w którym zostały ujawnione.

2/ Gdyby natomiast błędy spowodowane nieprawidłową kwalifikacją umowy leasingowej nie miały wpływu na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wynik finansowy to wówczas mogą być księgowane jak operacje roku bieżącego i odnoszone odpowiednio w pozostałe przychody albo koszty operacyjne.


Ustawodawca odmiennie zdefiniował leasing dla celów podatkowych jak też dla celów bilansowych.
Definicje podatkowe są zawarte w art. 23a - art. 23l ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f. i odpowiednio w art. 17a- art. 17l ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p. Dla celów bilansowych leasing zdefiniowany jest w art. 3 ust. 4 z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) - dalej u.o.r.

Konsekwencją istnienia odrębnych regulacji prawnych dotyczących leasingu jakie zostały zawarte w prawie podatkowym i bilansowym jest inny sposób kwalifikowania tych umów dla celów podatkowych i leasingowych.
Aby właściwie rozliczyć umowy leasingu z podatku dochodowego należy mieć na uwadze regulacje zawarte w ustawach podatkowych.
W Państwa przypadku mamy jednak do czynienia z sytuacją, w której dokonano niewłaściwej kwalifikacji umowy na gruncie przepisów ustawy o rachunkowości.
Skutki wszystkich korekt zapisów winny więc wystąpić tylko jedynie na gruncie obowiązków bilansowych. Dotyczyć to będzie również amortyzacji przedmiotu leasingu.

Jak Państwo wyjaśniają konieczność przekwalifikowania umowy leasingu wynika nie ze zmiany przepisów ani też ze zmiany umowy leasingu ale jest konsekwencją nieprawidłowej kwalifikacji umowy. Tak naprawdę mamy więc do czynienia z popełnieniem błędu przy księgowaniu zdarzenia gospodarczego.
Zgodnie z art. 54 ust. 3 u.o.r. jeżeli w danym roku obrotowym lub przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za ten rok obrotowy jednostka stwierdziła popełnienie w poprzednich latach obrotowych błędu, w następstwie którego nie można uznać sprawozdania finansowego za rok lub lata poprzednie za spełniające wymagania określone w art. 4 ust. 1, to kwotę korekty spowodowanej usunięciem tego błędu odnosi się na kapitał (fundusz) własny i wykazuje jako "zysk (strata) z lat ubiegłych".

Stosownie do art. 4 ust. 1 u.o.r. jednostki obowiązane są stosować przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, rzetelnie i jasno przedstawiając sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy.
Wówczas więc gdy ujawnione przez Państwa błędy miałyby wpływ na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wynik finansowy to będą one wykazane w roku ich ujawnienia jako zysk (strata) z lat ubiegłych w roku w którym zostały ujawnione.
Gdyby natomiast błędy spowodowane nieprawidłową kwalifikacją umowy leasingowej nie miały wpływu na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wynik finansowy to wówczas mogą być księgowane jak operacje roku bieżącego i odnoszone odpowiednio w pozostałe przychody albo koszty operacyjne.
Artur Kowalski