Tak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 4 lipca 2016 r. W przedmiotowej sprawie gmina zapytała fiskusa czy opodatkowaniu podlega przekazanie prawa własności instalacji solarnych i zestawów fotowoltaicznych na rzecz mieszkańców na budynkach mieszkalnych, na których zostały zainstalowane. Przekazanie ma nastąpić po 5 latach od zakończenia projektu za kwotę wkładu własnego.

Gmina planuje w latach 2016-2020 realizację inwestycji polegającej na montażu około 160 sztuk instalacji kolektorów solarnych i około 15 sztuk zestawów fotowoltaicznych, które będą zamontowane na budynkach mieszkalnych nieprzekraczających 300 m2 powierzchni użytkowej.

Dofinansowanie ze środków europejskich ma wynieść nie więcej jak 85 proc. kwoty całkowitej wydatków kwalifikowalnych projektu, a wkład własny gminy nie mniej niż 15 proc. kwoty całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu. Na pokrycie wkładu własnego gmina zawarła umowy cywilnoprawne, z których wynika, że właściciele budynków mieszkalnych przed rozpoczęciem realizacji projektu wniosą wkład własny obowiązkowy w wysokości 15 proc. zakładanych kosztów instalacji kolektorów solarnych i zestawów fotowoltaicznych montowanych w gospodarstwie domowym. Mieszkańcy gminy wpłacą środki finansowe na konto gminy jako wkład własny 15 proc. kosztów instalacji oraz na koszty niekwalifikowalne projektu.

Po zakończeniu inwestycji powstała infrastruktura przez 5 lat stanowić będzie własność gminy. Po okresie utrzymania projektu, tj. po upływie 5 lat od zakończenia inwestycji, instalacje solarne i zestawy fotowoltaiczne zostaną protokolarnie przekazane właścicielom na własność za kwotę wniesionego wkładu własnego. Z chwilą przeniesienia własności instalacji solarnych i zestawów fotowoltaicznych właściciel budynku nie będzie ponosił żadnych kosztów wobec gminy. Gmina nie osiągnie więc z tego tytułu żadnych dochodów.

Gmina zapytała więc fiskusa, czy przekazanie prawa własności instalacji solarnych i zestawów fotowoltaicznych na rzecz mieszkańców podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Sama gmina uważa, że nie. Fiskus się zgodził. Organ uznał, że przeniesienie przez gminę własności instalacji solarnych i zestawów fotowoltaicznych na mieszkańców nie stanowi odrębnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ale stanowi element całościowej usługi świadczonej przez gminę na rzecz mieszkańców. Jednocześnie organ wskazał, że przekazanie przez gminę instalacji solarnych i zestawów fotowoltaicznych właścicielom, na rzecz których zostały wybudowane, nie stanowi nieodpłatnej dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 4 lipca 2016 r., 1061-IPTPP2.4512.228.2016.1.KK, LEX nr 316770