Financial Intermediaries Polska S.A. przygotowuje platformę internetową do wymiany informacji i pośrednictwa w zakresie transferu umów leasingu: samochodów, maszyn i nieruchomości. Projekt ułatwi przedsiębiorcom oraz osobom fizycznym tanie i bezpieczne przejęcie lub oddanie aktywnych umów leasingu oraz optymalizację swoich kosztów. Równolegle platforma umożliwi firmom leasingowym sprawne zarządzanie parkiem maszynowym, bez konieczności ponoszenia kosztów windykacji i utrzymania przedmiotów wycofanych z leasingu. FIP S.A. prowadzi obecnie rozmowy z firmami leasingowymi. Spółka chce aktywnie włączać poszczególne firmy do systemu, który da możliwość pracownikom firm publikowanie ogłoszeń umów gotowych do przejęcia bezpośrednio zza biurka.

- Chcemy obsłużyć ok. 16 proc. rynku cesji leasingu, co daje ok. 1400 transakcji cesji rocznie – powiedział Roland Winter, prezes zarządu i dyrektor finansowy FIP S.A. Spółka bardzo liczy na zapowiadane na czwarty kwartał nowelizacje ustawy o kredycie konsumenckim oraz ustaw podatkowych, które zaktywizują rynek leasingu dla osób fizycznych. Według Wintera, należy się spodziewać, że jeżeli leasing dla Kowalskiego, będzie mu się opłacał, rynek dla osób fizycznych urośnie lawinowo. Wykreuje to również nowy, dodatkowy segment rynku dla przejęcia umów– mówi Winter.

Wiarę w sukces platformy leasingtrader.pl podziela również fundusz venture capital Synopsis Polska S.A., zaangażowany kapitałowo w FIP S.A. - Zdecydowaliśmy się na inwestycję w FIP S.A. ze względu na interesujący model biznesowy, jaki ta firma reprezentuje, doświadczenie i kompetencje kadry zarządzającej oraz dobre prognozy dla całej branży. Uważam, że to bardzo dobry moment na uruchomienie nowych projektów w branży leasingowej. Po okresie spowolnienia, rynek wyraźnie się ożywia. Jest to widoczne szczególnie w segmencie leasingu samochodów, branży rolniczej i medycznej. Oczekujemy, że FIP S.A. jeszcze w tym roku przekroczy próg rentowności - wyjaśnia Magdalena Grzybowska, prezes zarządu Synopsis Polska S.A.

Projekt www.LEASINGTRADER.pl będzie promowany pod hasłem taniego i bezpiecznego transferu umów leasingu. – Taniego, ponieważ dogadujemy z firmami leasingowymi specjalne warunki, bezpiecznego, ponieważ każdą umowę transferową realizują prawnicy. Konsultanci leasingtrader.pl wspierają użytkowników na wszystkich etapach transakcji za pośrednictwem telecentrum – powiedział Roland Winter. Polski Związek Firm Leasingowych szacuje wielkość rynku leasingu w Polsce w 2009 roku na 23 mld złotych. Rynek zanotował ponad 20 proc. spadek i oczekuje się, że w nadchodzących kwartałach będzie dynamicznie się rozwijał.