Pytanie

Na czym polega zmiana w przypadku udzielania pełnomocnictwa przez przedsiębiorców dla biur rachunkowych (nie jest to doradca podatkowy tylko księgowa)?

Odpowiedź

Jeśli osoba prowadząca biuro rachunkowe lub zatrudniona w takim biurze chce być upoważniona do reprezentowania klienta w jego wszystkich sprawach podatkowych, powinna zwrócić się do niego z wnioskiem o sporządzenia i złożenie pełnomocnictwa ogólnego (PPO-1).

Uzasadnienie

Zmiany w zakresie udzielania pełnomocnictw obowiązują od 1 stycznia 2016 r. oraz od 1 lipca 2016 r. Obecnie istnieją trzy kategorie pełnomocników: pełnomocnik ogólny, pełnomocnik szczególny oraz pełnomocnik do doręczeń (art. 138d-138f ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – dalej o.p.).

Pełnomocnictwo ogólne upoważnia do działania we wszystkich sprawach podatkowych oraz w innych sprawach należących do właściwości organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej. Pełnomocnictwo ogólne oraz zawiadomienie o jego zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu zgłasza mocodawca, wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego, według określonego wzoru. Informacje o udzieleniu pełnomocnictwa, o jego zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu minister właściwy do spraw finansów publicznych umieszcza w Centralnym Rejestrze Pełnomocnictw Ogólnych, zwanym dalej "Centralnym Rejestrem".

Co istotne, adwokat, radca prawny oraz doradca podatkowy mogą sami zgłaszać udzielenie im pełnomocnictwa ogólnego oraz zawiadamiać o jego zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu, ze wskazaniem daty zwolnienia z obowiązku reprezentacji.

Jeśli chodzi o pełnomocnictwo szczególne, to upoważnia ono do działania we wskazanej sprawie podatkowej lub innej wskazanej sprawie należącej do właściwości organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej. Pełnomocnictwo szczególne może być udzielone na piśmie, w formie dokumentu elektronicznego lub zgłoszone ustnie do protokołu. Pełnomocnictwo szczególne udzielone na piśmie oraz zawiadomienie o jego zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu składa się do akt sprawy według określonego wzoru.

Ponadto, strona ma obowiązek ustanowienia w kraju pełnomocnika do doręczeń, jeżeli nie ustanawia pełnomocnika ogólnego lub szczególnego, gdy:

1) zmienia adres miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu na adres w państwie niebędącym państwem członkowskim Unii Europejskiej;

2) nie ma miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej i składa w kraju wniosek o wszczęcie postępowania lub w kraju doręczono jej postanowienie o wszczęciu postępowania.

Z powyższego wynika, że jeśli osoba prowadząca biuro rachunkowe lub zatrudniona w takim biurze chce być upoważniona do reprezentowania klienta w jego wszystkich sprawach podatkowych, powinna zwrócić się do niego z wnioskiem o sporządzenia i złożenie pełnomocnictwa ogólnego (PPO-1).

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów