Ministrowie zapoznali się z planem działania na rzecz skuteczniejszego zwalczania finansowania terroryzmu, który Komisja Europejska przedstawiła 2 lutego br. Obejmuje on m.in. poszerzenie uprawnień jednostek analityki finansowej UE i ułatwienie ich współpracy, zwalczanie ryzyka finansowania terroryzmu związanego z wirtualnymi walutami i ich wykorzystania do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu oraz przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z anonimowymi instrumentami przedpłaconymi, np. kartami prepaid.

Czytaj także: Szałamacha: przeciwdziałanie optymalizacji podatkowej priorytetem rządu>>>

Rada przyjęła także rekomendację dla Parlamentu Europejskiego ws. udzielenia Komisji Europejskiej absolutorium z wykonania budżetu UE za 2014 r. oraz wytyczne, w oparciu o które zostanie przygotowany projekt budżetu UE na 2017 r. Podkreśla się w nich m.in. rolę, jaką budżet UE odgrywa w realizacji celów i polityk Unii Europejskiej oraz wskazuje na potrzebę respektowania zaciągniętych zobowiązań i odpowiedniej priorytetyzacji wydatków.

„Dla rządu przeciwdziałanie optymalizacji podatkowej i wyprowadzaniu zysków za granicę jest jednym z priorytetów" – powiedział minister finansów Paweł Szałamacha. „Pakiet podatkowy przedstawiony przez KE i omawiany dziś na Radzie ECOFIN służy tym samym celom, dlatego jest on przez nas pozytywnie odbierany. Przewiduje on między innymi wprowadzenie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, zatem to, co już robimy w Polsce. Prace nad tym unijnym pakietem będą bardzo intensywne w najbliższych miesiącach, gdyż szereg elementów wymaga analiz. Jest to jeden z priorytetów Prezydencji holenderskiej, która chce doprowadzić do przyjęcia tych rozwiązań w trakcie tego półrocza" – dodał.

Czytaj także: Posiedzenie Rady ECOFIN z udziałem ministra Szałamachy>>>

Po zakończeniu posiedzenia, minister Szałamacha o tych tematach rozmawiał także na spotkaniu bilateralnym z przewodniczącym Rady UE, ministrem finansów Holandii Jeroenem Dijsselbloemem.