Jaką stawkę VAT należy zastosować przy sprzedaży wiązanek w kwiaciarni (gdy zostanie zainstalowana kasa fiskalna)?
Zakupy dokonywane są głównie ze stawką 3% (kwiaty) oraz 22% (ozdoby).
Jak prawidłowo wyliczyć VAT należny ze sprzedaży gotówkowej, jeśli nie mam kasy fiskalnej?
Czy stosować strukturę zakupów, czy można spisywać towar, który się sprzedaje i wyliczać VAT?

Na gruncie PKWiU wiązanki kwiatów sklasyfikowane są pod symbolem 01.12.22 jako "kwiaty cięte i pączki kwiatowe, w tym bukiety i wieńce". Jednocześnie towary z całej klasy 01.12 opodatkowane są stawką 3%. W konsekwencji sprzedaż wiązanek kwiatów opodatkowana jest stawką 3%.


Do końca kwietnia 2008. r. sprzedaż wiązanek kwiatów opodatkowana była stawką 3% na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 2 załącznika nr 6 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. Stawka ta ma po 1 maja 2008 r. ma nadal zastosowanie na podstawie art. 2 ust. 1 w zw. z poz. 2 załącznika do ustawy z dnia 11 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 74, poz. 444).

Dodać należy, że możliwość stosowania stawki 3% do dostaw (sprzedaży) wiązanek kwiatów potwierdzają organy podatkowe. Tytułem przykładu wskazać można pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kamiennej w piśmie z dnia 23 października 2004 r. (PP-443/30/2004, http://sip.mf.gov.pl/). Na marginesie warto wskazać, iż w piśmie tym organ podatkowy słusznie zauważył, że stosowanie stawki 3% nie dotyczy sprzedaży bukietów, wiązanek i wieńców z kwiatów sztucznych kiedy to zastosowanie ma stawka podstawowa 22%

Możliwość (nie obowiązek - niektórzy podatnicy mogą, lecz nie muszą wybierać tej formy obliczania kwoty podatku należnego) obliczania kwot podatku należnego strukturą zakupów przewidują przepisy art. 84 u.p.t.u. Zgodnie z art. 84 ust. 1 u.p.t.u., podatnicy świadczący usługi w zakresie handlu, którzy dokonują sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej od podatku lub opodatkowanej według różnych stawek, a nie są obowiązani prowadzić ewidencji sprzedaży za pomocą kas rejestrujących, mogą w celu obliczenia kwoty podatku należnego dokonać podziału sprzedaży towarów w danym okresie rozliczeniowym w proporcjach wynikających z udokumentowanych zakupów z tego okresu, w którym dokonano zakupu. Do obliczenia tych proporcji przyjmuje się wyłącznie towary przeznaczone do dalszej sprzedaży według cen uwzględniających podatek.

Pojawia się pytanie, czy z tego sposobu obliczania kwoty podatku należnego mogą korzystać podatnicy prowadzący kwiaciarnie. Moim zdaniem nie. Przyjmuje się bowiem, że prawa do wyboru tej formy obliczania wysokości podatku należnego nie mają podatnicy prowadzący działalność o charakterze produkcyjnym (zob. przykładowo A. Bartosiewicz, R. Kubacki, VAT. Komentarz, Kraków 2004), zaś działalność kwiaciarni stanowi (przynajmniej częściowo) działalność quasi-produkcyjną (z różnych elementów "produkowane" są, między innymi, bukiety, wiązanki i wieńce).

W konsekwencji uważam, że podatnicy prowadzący kwiaciarnie powinni kwotę podatku należnego ustalać na zasadach ogólnych, tj. w oparciu o rzeczywistą prowadzoną przez siebie sprzedaż wykazaną w prowadzonej ewidencji VAT (rejestrze sprzedaży).