Prezydent ratyfikował dwie umowy podatkowe - z ZEA i z Kajmanami

Prezydent RP podpisał ustawę o ratyfikacji umowy o wymianie informacji podatkowych między Polską i Kajmanami oraz ustawę o ratyfikacji protokołu zmieniającego umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Do tej pory Rzeczpospolita Polska nie była związana umową z Kajmanami o wymianie informacji w sprawach podatkowych w związku z tym terytorium to znajduje się na liście krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. Zawarcie takiej umowy stało się możliwe z chwilą, gdy zmieniło się podejście administracji Kajmanów do kwestii wymiany informacji podatkowych z innymi krajami.

Umowa między Polską a Kajmanami, podpisana w Londynie 29 listopada 2013 r., została przygotowana na podstawie Modelowej Umowy OECD o wymianie informacji w sprawach podatkowych oraz Modelowej Konwencji OECD w sprawie dochodu i majątku. Umowa dotyczy: w przypadku Polski - podatków dochodowych od osób prawnych oraz fizycznych, a w odniesieniu do Kajmanów - wszystkich podatków.

Zgodnie z umową właściwe organy obu krajów będą udzielać informacji podatkowych na żądanie i będą zobowiązane m.in. do przekazywania informacji w formie zeznań świadków, uwierzytelnionych kopii oryginalnych dokumentów i informacji pochodzących z banków. Informacje będą wymieniane wyłącznie w celu weryfikacji i prawidłowego wdrażania obowiązków podatkowych w relacjach gospodarczych między Polską i Kajmanami.

Istotne znaczenie ma obowiązek uchylenia tajemnicy bankowej, co ma znaczenie w procesie weryfikowania przez organ podatkowy prawidłowości deklarowanej podstawy opodatkowania w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych za granicą.

Umowa jest ważnym krokiem w kierunku rozwoju dwustronnej współpracy w sprawach podatkowych i może prowadzić do zawarcia w następnych latach pełnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Kajmanami.

Protokół zmieniający umowę ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA) w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzoną w Abu Zabi 31 stycznia 1993 r., oraz protokół podpisany w Abu Zabi 11 grudnia 2013 r.

W protokole zaktualizowano wykaz podatków, których dotyczy umowa - w Polsce są to podatki dochodowe od osób fizycznych i prawnych, w ZEA podatek dochodowy i podatek od osób prawnych.

Wprowadzono też zmiany w zakresie opodatkowania zysków kapitałowych w tym tzw. klauzulę nieruchomościową. Zgodnie z tym zapisem dochód z tytułu zbycia udziałów lub akcji tych spółek, których majątek składa się w więcej niż 50 proc. z nieruchomości, będzie podlegał opodatkowaniu w kraju, w którym te nieruchomości się znajdują.

Protokół zmienia też w przypadku Polski metodę wyłączenia z progresją na metodę odliczenia proporcjonalnego. Ta metoda nie wyłącza określonych dochodów z opodatkowania na terytorium Polski, gdyż takie wyłączenie mogłoby prowadzić, w przypadku nieosiągania przez podatnika dochodów z innych źródeł w Polsce, do podwójnego nieopodatkowania określonego dochodu. Metoda ta, chroniąc przed podwójnym opodatkowaniem tego samego dochodu, jednocześnie ogranicza możliwość stosowania postanowień umowy w celu uniknięcia lub zminimalizowania opodatkowania.

Istotną kwestią jest rozszerzenie w protokole postanowień umownych dotyczących wymiany informacji podatkowej między stronami. Postanowienia te mają być w pełni dostosowane do aktualnego standardu wymiany informacji przewidzianego w Modelowej Konwencji OECD.

Ponadto protokół usuwa postanowienia umowne odnoszące się do dyskrecjonalnego przyznawania przywilejów podatkowych. W protokole znalazł się także zapis przewidujący stosowanie zwolnienia z podatku u źródła dla dochodów z dywidend, odsetek i zysków majątkowych osiąganych przez fundusze emerytalne.

Opracowanie: Jolanta Mazur, RPE WK

Źródło: www.prezydent.pl, stan z dnia 12 sierpnia 2014 r.

Data publikacji: 12 sierpnia 2014 r.