Akademia Praktyków Prawa to centrum wiedzy skupiające wybitnych akademików i doświadczonych praktyków prawa. W ramach Akademii Uczelnia Łazarskiego przygotowała programy, które mają pomóc w codziennej pracy osobom stosującym prawo w praktyce. W Akademii znajdują się m.in. kierunki takie jak: „Dochodzenie wierzytelności bankowych”, „Prawo restrukturyzacyjne i upadłościowe”, „Prawo egzekucyjne i windykacja należności”, „Prawo gospodarcze” i „Prawo podatkowe”.

Dochodzenie wierzytelności bankowych

Studia Dochodzenie wierzytelności bankowych obejmują zagadnienia z zakresu zabezpieczania wierzytelności, z uwzględnieniem specyfiki zabezpieczania wierzytelności bankowych, zagadnienia dotyczące dochodzenia roszczeń w postępowaniu sądowym z uwzględnieniem postępowania nakazowego oraz zagadnienia egzekucji sądowej. Program studiów obejmuje również kwestie związane z Prawem upadłościowym oraz Prawem restrukturyzacyjnym, jako zupełnie nową gałęzią prawa, która ma zasadnicze znaczenie dla przedsiębiorców, a przez to również dla banków. Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne, która weszła w życie 1 stycznia 2016 r. istotnie zmieniła pozycję banku jako wierzyciela. W programie studiów znajdują się również zagadnienia związane z funkcjonowaniem funduszy inwestycyjnych, w tym omówienie regulacji prawa bankowego dotyczących transakcji z funduszami.

„Bank jest bardzo specyficznym wierzycielem. Jego szczególna pozycja wyraża się w wielu odrębnych regulacjach dotyczących zabezpieczania i dochodzenia wierzytelności wynikających z czynności bankowych. Regulacje prawne dotyczące szeroko pojętej windykacji należności bankowych uległy w ostatnim czasie istotnym zmianom. Wystarczy tylko wskazać na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 15 kwietnia 2015 r. w sprawie bankowego tytułu egzekucyjnego, zmiany Kodeksu postępowania cywilnego, nowe regulacje dotyczące upadłości konsumenckiej czy też Prawo restrukturyzacyjne, które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. Studia „Dochodzenie wierzytelności bankowych” obejmują różne zagadnienia z różnych dziedzin prawa, których wspólną cechą jest przydatność dla skutecznego i sprawnego funkcjonowania windykacji bankowej” – mówi dr hab. Anna Hrycaj, kierownik programu.

Prawo egzekucyjne i windykacja należności

Program kierunku Prawo egzekucyjne i windykacja należnościzostał przygotowany po dokonaniu analizy podstawowych problemów, jakie pojawiają się w działalności windykacyjnej i zakłada wyposażenie uczestników studiów w potrzebną wiedzę oraz umiejętności pozwalające na skuteczne prowadzenie windykacji. Celem studiów jest zwiększenie wiedzy, umiejętności i kompetencji osób, które w różny sposób zajmują się działalnością windykacyjną np. jako kadra zarządzająca przedsiębiorstwami windykacyjnymi czy jako ich pracownicy.

Prawo restrukturyzacyjne i upadłościowe

Kolejna edycja studiów podyplomowych dotyczących Prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego jest odpowiedzią na wyjątkowo duże zainteresowanie tym tematem środowiska osób uczestniczących w postępowaniach restrukturyzacyjnych przedsiębiorstw. Program studiów ukierunkowany jest na aspekty prawne wynikające z nowego Prawa restrukturyzacyjnego i znowelizowanego Prawa upadłościowego oraz na zagadnienia ekonomiczne z zakresu finansów i zarządzania. Konwersatoria i warsztaty zostały tak opracowane, aby osoby kończące studia posiadły kompetencje pozwalające na sprawne prowadzenie postępowań restrukturyzacyjnych zgodnie z wymogami nowego Prawa restrukturyzacyjnego, w tym potrafiły jak najpełniej wykorzystać w praktyce nabytą w trakcie nauki wiedzę i umiejętności. Kierunek obejmuje również zagadnienia z zakresu znowelizowanego Prawa upadłościowego, które zostało głęboko i obszernie zmienione przez ustawę nowelizującą z 15 maja 2015 r.

„Studia mają na celu wykształcenie praktycznych umiejętności związanych z pełnieniem funkcji organu postępowania restrukturyzacyjnego lub upadłościowego, jak również z reprezentowaniem w tych postępowaniach dłużnika lub wierzyciela, który dochodzi swoich należności. W ramach studiów przewidziane jest rozwiązywanie kazusów, analizowanie autentycznych stanów faktycznych, przygotowywanie pism i dokumentów. Zajęcia są prowadzone głównie przez sędziów z wydziałów do spraw restrukturyzacyjnych i upadłościowych, co zapewnia maksymalnie praktyczny efekt kształcenia” – mówi dr hab. Anna Hrycaj, kierownik programu.

Prawo gospodarcze

Program z zakresu Prawa gospodarczegoobejmuje zagadnienia prawne oraz ekonomiczne z nastawieniem na praktyczne stosowanie regulacji prawa spółek, działalności gospodarczej, prawa bankowego i regulacji dotyczących rynku kapitałowego oraz rynku finansowego, a także prawa papierów wartościowych, prawa restrukturyzacyjnego oraz upadłościowego. Studia podejmują również kwestie związane z ekonomicznymi aspektami prawa gospodarczego, w tym np. analizę wskaźników finansowych pod kątem oceny stanu niewypłacalności przedsiębiorcy. Celem studiów jest zwiększenie wiedzy z zakresu szeroko rozumianego prawa gospodarczego, wykształcenie umiejętności interpretacji prawa gospodarczego z uwzględnieniem jego celów oraz wykształcenie umiejętności dokonywania oceny ekonomicznej przedsiębiorstwa.

Prawo podatkowe

Studia Prawo podatkowe pomagają zgłębić wiedzę z zakresu podatków, prawa podatkowego, prawa skarbowego oraz rachunkowości, która jest niezbędna do profesjonalnej obsługi obrotu podatkowego i skarbowego. Założeniem programu jest również przygotowane słuchaczy do państwowego egzaminu na doradcę podatkowego. Zajęcia prowadzone są w formie wykładów, ćwiczeń, konwersatoriów, a także w oparciu o metodę case study. W programie znajduje się m.in. opracowywanie pism procesowych w postępowaniu podatkowym oraz analiza podatkowa na podstawie kazusów. Studia adresowane są do osób przygotowujących się do egzaminu na doradcę podatkowego, pracowników organów administracji podatkowej i skarbowej, pracowników firm zajmujących się obsługą obrotu podatkowego, księgowych, prawników, ekonomistów oraz przedsiębiorców.

„W toku studiów wiedza przekazywana jest przez doświadczonych praktyków, w tym sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, doradców podatkowych, radców prawnych i adwokatów oraz nauczycieli akademickich. Zajęcia praktyczne prowadzone są przez prawników z największych polskich kancelarii prawnych zajmujących się obsługą obrotu podatkowego” – mówi dr Artur Rycak, Kierownik studiów podyplomowych „Prawo podatkowe”.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.ckp.lazarski.pl.