Do minusów Pracodawcy RP zaliczyli także regulacje, które zablokowały możliwość odliczania VAT od paliw do samochodów firmowych wykorzystywanych także do celów prywatnych.

Zobacz: Zmieniły się zasady odliczania VAT od paliwa do samochodów firmowych >>

Bardzo negatywna zmiana dotyczyła dostawy tzw. towarów używanych, które od 1 stycznia 2014 r. w większości przypadków zostały opodatkowane VAT wg stawki 23 proc. Sprzedaż takich towarów zwolniona jest z podatku tylko i wyłącznie w przypadku, gdy były one wykorzystywane na cele działalności zwolnionej i jeżeli przy ich zakupie nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Z tego przywileju mogą więc skorzystać jedynie firmy podmiotowo zwolnione z VAT (ze względu na niski poziom obrotów) lub firmy świadczące usługi wyłącznie zwolnione z VAT.

Opodatkowanie spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych podatkiem dochodowym od osób prawnych. to zdaniem Pracodawców złamanie konstytucyjnej zasady równości wobec prawa, ponieważ pozostałe spółki osobowe, jak spółki jawne i spółki cywilne, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem CIT (opodatkowani są wyłącznie wspólnicy).

Zobacz: Zmiany w 2014 r.: spółka komandytowo-akcyjna podatnikiem CIT >>

11 maja 2014 r. weszły w życie zmiany w Ordynacji podatkowej spowodowane nowelizacją z 10 stycznia 2014 r. ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw. Z nowych rozwiązań (i to w ograniczonym zakresie - sprawy z zakresu podatków majątkowych i karty podatkowej) można korzystać dopiero od 18 sierpnia 2014 r. Możliwość kompleksowego elektronicznego obsługiwania wszystkich podatków pojawi dopiero się w 2017 r., gdy Portal Podatkowy będzie w pełni uruchomiony.

Zobacz: MF: konta na Portalu Podatkowym dopiero od marca 2015 r. >>

Niektóre ze zmian zostały pozytywnie ocenione przez przedsiębiorców. Pomimo że przygotowany przez Kancelarię Prezydenta projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej jest na początkowym etapie procesu legislacyjnego, to za wielki plus należy uznać podjęte prace zmierzające do wprowadzenia rozwiązań, które mogą uczynić polską gospodarkę bardziej przyjazną przedsiębiorcom. Główną ideą projektu jest dodanie do przepisów ogólnych procedury podatkowej regulacji stanowiącej, że niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika (in dubio pro tributario).

Zobacz: In dubio pro tributario – wątpliwości na korzyść podatnika >>

Ministerstwo Finansów odpowiedziało na część postulatów Pracodawców RP i znowelizowało ustawę akcyzową, dzięki czemu od 1 stycznia 2015 r. mają być wyeliminowane ze sklepów automaty do produkcji papierosów oraz m.in. możliwość omijania prawa poprzez produkcję tzw. cygar imprezowych. Daje to nadzieję na zlikwidowanie nielegalnych kanałów dystrybucji tytoniu do palenia i w ten sposób na zahamowanie wzrostu sprzedaży tego produktu w szarej strefie.

Zobacz: Sejm uchwalił ustawę zmieniającą opodatkowanie niektórych wyrobów tytoniowych >>

Pracodawcy RP pozytywnie oceniają też nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym, która wprowadza zwolnienie od podatku PIT dochodów ze sprzedaży otrzymanych darowizną lub odziedziczonych udziałów albo wkładów spółdzielni, udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Zwolniony z PIT będzie dochód w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn. Dodany został też przepis określający nową kategorię kosztów uzyskania przychodów, który umożliwia spadkobiercom pomniejszenie przychodów ze sprzedaży wymienionych wyżej wkładów, akcji, papierów wartościowych itp. o koszty poniesione na ich zakup przez spadkodawców.

Zobacz: PIT: zwolnienie sprzedaży odziedziczonych udziałów już obowiązuje >>