Jak zauważa w niej autor, opodatkowanie osób fizycznych i spółek w prawie polskim pokazuje wyraźnie silne podobieństwo do niemieckiego systemu podatkowego. Podczas gdy w Niemczech prace legislacyjne z zakresu prawa podatkowego trwały przez wiele dziesięcioleci, polski system podatkowy dopiero czekają podobne zmiany. W dziedzinie opodatkowania wiele kwestii pozostaje nie rozwiązanych i stają się one widoczne dopiero w praktyce. Do takich wciąż nierozwiązanych zagadnień należy opodatkowanie spółek osobowych. Fakt, że dla działalności gospodarczej w formie spółki osobowej może zostać przyjęty 19-procentowy podatek linowy otwiera przed małymi i średnimi przedsiębiorstwami nowe możliwości optymalizacji podatków.

Zdaniem Wollgartena, tworzenie spółek osobowych, w szczególności w formie spółki komandytowej, jak również przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową przeżywa duży rozwój. Tworzenie spółek komandytowych według prawa polskiego jest szczególnie zalecane przez niemieckich doradców. W ramach międzynarodowej optymalizacji podatków spółek zagranicznych proponuje się ustanowienie spółki osobowej w Polsce lub przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową. W związku z tym oczywiste stają się nierozwiązane kwestie opodatkowania spółek osobowych. Tą problematyką zajmuje się ta rozprawa. Obejmuje ona zarówno bieżące opodatkowanie wygospodarowanego dochodu, jak również opodatkowanie w związku ze zmianą kręgu wspólników. Dalsze osobliwości wynikają z ograniczonego znaczenia bilansu handlowego dla utworzenia bilansu podatkowego i częściowego uwzględnienia przychodów i kosztów wyłącznie na zasadzie otrzymanych środków i poniesionych wydatków.

Wychodząc od systemu opodatkowania spółek osobowych, w publikacji zbadano opodatkowanie spółek komandytowych, jak również wspólników i przedstawiono wynikające z tego problemy. W dalszej kolejności przedstawione zostały możliwe rozwiązania konkretnych zagadnień podatkowych. Zaprezentowana została specyfika opodatkowania spółek komandytowych i wspólników od momentu założenia spółki do momentu postawienia jej w stan likwidacji. W szczególności zwrócono przy tym uwagę na to, w jaki sposób zapewnić niezbędne dla celów podatkowych informacje. W tym kontekście zbadano, ze względu na podobieństwo do systemu podatkowego, rozwój bilansu podatkowego w oparciu o model niemiecki.

Withold Wollgarten - doktor nauk ekonomicznych; doradca podatkowy i biegły rewident prowadzący kancelarię w Niemczech; specjalista w zakresie międzynarodowego opodatkowania i rachunkowości; referent i wykładowca na licznych konferencjach i szkoleniach dla doradców podatkowych, biegłych rewidentów oraz przedsiębiorców w Polsce, Niemczech i Austrii; autor publikacji poświęconych problematyce przedsiębiorstw i prawa podatkowego

"Opodatkowanie spółek osobowych" >>>