Zasadniczo nieujawnione dochody podlegają opodatkowaniu sanacyjną stawką 75 proc. PIT. Jednak podatnik może powołać się w postępowaniu prowadzonym w zakresie przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych na fakt zawarcia umowy pożyczki lub na otrzymanie darowizny, które nie zostały wcześniej zgłoszone do opodatkowania. W takiej sytuacji zastosowanie znajdzie stawka 20 proc. - odpowiednio w podatku od czynności cywilnoprawnych oraz w spadków i darowizn

Jak wyjaśnił resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 8439, w postępowaniu dotyczącym ustalenia podatku od ukrytych przychodów nie ma znaczenia, czy objęte postępowaniem przychody podlegają obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też nie podlegają. Znaczenie ma tylko uprawdopodobnione wskazanie przez podatnika źródła ich uzyskania, a także wykazanie uregulowanego od nich stosunku podatkowego w postaci zapłaconego podatku bądź nieistnienia od nich zobowiązania podatkowego albo niepowstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym.

W interesie podatnika jest przedstawienie materiału dowodowego, z którego wynikałoby, że jego wydatki znajdują pokrycie w źródłach przychodu już opodatkowanych lub wolnych od podatku. Zdaniem resortu finansów, wyjaśnienia podatnika stanowią dowód w postępowaniu, lecz podlegają ocenie organu podatkowego i ich wartość dowodowa zależy od tego, czy są one prawdopodobne”. W świetle powyższego powoływanie się i wskazywanie przez podatnika na otrzymane darowizny lub pożyczki stanowić będzie podstawę do przeprowadzenia przez organ podatkowy postępowania, z zachowaniem wszelkich reguł wynikających z postępowania dowodowego, celem wyjaśnienia sprawy.