Zgodnie z informacjami przekazanymi w odpowiedzi na interpelację przez wiceministra finansów Wiesława Janczyka, odbyła się już pierwsza runda negocjacyjna umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu między Polską a Brazylią. Wstępnie planuje się przeprowadzenie  drugiej rundy negocjacyjnej na przełomie 2016 r. i 2017 r. Strona polska jest też gotowa na rozpoczęcie negocjacji nowej umowy podatkowej z Francją i Konwencji między Polską a Tajlandią. Dopełnione zostały także wszelkie formalne wymogi niezbędne do rozpoczęcia negocjacji umowy z Rosją.

Resort finansów poinformował ponadto, że analizuje obowiązującą bazę traktatową umów o unikaniu podwójnego opodatkowania i przeciwdziałaniu uchylaniu się od opodatkowania identyfikując te przepisy, które mogą być wykorzystywane w agresywnym planowaniu podatkowym. W ramach prowadzonych analiz ustalono, że dążyć się będzie do:

- eliminacji ze wszystkich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania klauzuli fikcyjnego zaliczenia (ang. tax sparing credit), wykorzystywanej w schematach agresywnego planowania podatkowego,

- wprowadzenie w nowo negocjowanych umowach klauzuli nieruchomościowej. Jest to przepis antyabuzywny zapobiegający unikaniu opodatkowania dochodów ze zbycia nieruchomości w państwie jej położenia poprzez tworzenie spółek nieruchomościowych z udziałem zagranicznym i sprzedaż udziałów w tych spółkach nierezydentom.

- wprowadzenie w nowo negocjowanych umowach tzw. klauzul antyabuzywnych, takich jak tzw. principal purposes test (klauzula ograniczająca korzystanie z przywilejów umownych w sytuacji, gdy głównym celem lub jednym z głównych celów zawarcia transakcji lub utworzenia danej struktury było uzyskanie takich korzyści) lub ogólnych klauzul przeciwko unikaniu opodatkowania, np. opartych na koncepcji sztucznej struktury.

- rozszerzania umów o unikaniu podwójnego opodatkowania o pełną klauzulę wymiany informacji, wyłączającą możliwość stosowania tajemnicy bankowej. Funkcjonowanie pełnej klauzuli wymiany informacji w umowie podatkowej stało się obecnie minimalnym standardem międzynarodowym w zakresie współpracy podatkowej, bez którego Polska nie zawrze jakiejkolwiek nowej umowy podatkowej.

W związku z planowanym wprowadzeniem powyższych klauzul przewidywana jest renegocjacja umów z Filipinami, Maroko, Hiszpanią i Kuwejtem.

Dowiedz się więcej z książki
Opodatkowanie dochodów transgranicznych
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł