Przygotowany przez posłów PO projekt nowelizacji ustawy o CIT reguluje zasady opodatkowania dochodów z umów o tzw. subpartycypację. To rodzaj zawieranych przez banki transakcji sekurytyzacyjnych, które stanowią jeden z instrumentów zarządzania ich płynnością. Umożliwiają one zamianę niepłynnych aktywów w postaci wierzytelności banków z tytułu udzielonych kredytów (w szczególności, jeżeli są to kredyty długoterminowe) na gotówkę.

Przewidziana w projekcie zmiana zakłada odmienne niż dotychczas przyjęcie momentu powstania w banku przychodu oraz kosztów związanych ze zbyciem wierzytelności funduszowi sekurytyzacyjnemu. Fundusz taki emitując certyfikaty inwestycyjne, oferowane na rynku publicznym lub niepublicznym, pozyskuje środki na zakup portfela wierzytelności od banku. Posiadany portfel wierzytelności uprawnia fundusz do uzyskiwania wszystkich spłat kredytów i wywiązania się ze zobowiązań wobec inwestorów.

Zdaniem autorów projektu wprowadzenie zmian ma na celu "udrożnienie kanału transakcji subpartycypacji", co ma szczególnie istotne znaczenie dla portfeli kredytów zabezpieczonych hipoteką. W przypadku takich kredytów przeprowadzenie transakcji sekurytyzacji tradycyjnej jest ekonomicznie nieefektywne oraz trudne do realizacji, z uwagi na konstrukcję polskiego systemu ksiąg wieczystych.

Obecnie projekt powróci do sejmowej komisji finansów publicznych. W projekcie zapisano, że zmiana ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

mmu/ mki/