Jak poinformowała rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Oczoś, liczba składanych wniosków z każdym rokiem jest większa.

„Porównując ubiegłoroczne dane do tych sprzed sześciu lat, kiedy po raz pierwszy rolnicy mogli otrzymać dopłaty do paliwa, progres jest naprawdę duży. W 2006 r. z tej formy wsparcia skorzystało ponad 14,4 tys. producentów rolnych z województwa, a łączna kwota zwrotu dla rolników wyniosła 2,1 mln zł” - dodała.

W 2012 r. dopłatę do paliwa otrzymało prawie 60 tys. rolników, a łączna kwota wyniosła ponad 19 mln zł. W 2011 r. było to odpowiednio ponad 55 tys. rolników i 16,6 mln zł.

Oczoś zaznaczyła, że rolnicy także w tym roku będą mogli składać wnioski.

„Każdy rolnik, który chce odzyskać w bieżącym roku część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT. Na ich podstawie można składać wnioski o odzyskanie części podatku akcyzowego” - mówiła Oczoś.

Aby otrzymać zwrot podatku należy od 1 lutego br. do 28 lutego złożyć do wójta odpowiedni wniosek wraz z fakturami VAT za zakup oleju napędowego od 1 sierpnia 2012 r. do 31 stycznia 2013 r.

Rolnicy mogą też składać wnioski w drugim terminie – przez cały sierpień. Faktury muszą dokumentować zakup oleju od 1 lutego 2013 r. do 31 lipca 2013 r. Wypłata rolnikom zwrotu podatku akcyzowego nastąpi w kwietni i październiku br.

Limit zwrotu podatku w 2013 r. wynosi 86 litrów na 1 ha użytków rolnych. Maksymalna kwota zwrotu podatku akcyzowego na 1 ha użytków rolnych w 2013 r. to 81,70 zł.

Budżetową dopłatę do paliwa rolniczego umożliwiają przepisy z marca 2006 roku. Celem jest zmniejszenie kosztów zakupu oleju napędowego, a co za tym idzie - poprawa opłacalności produkcji i zwiększenie dochodów rolników. Dopłaty stosowane są także w innych krajach UE, wysokość zwrotu zależy od zamożności kraju.

huk/ amac/