Zgodnie z art. 12 § 6 pkt 2 Ordynacji podatkowej termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy - Prawo pocztowe, albo złożone w polskim urzędzie konsularnym. Przepis ten nie reguluje przypadków, gdy podatnik przebywając za granicą nadaje pisma adresowane do polskich organów podatkowych korzystając z usług zagranicznych placówek pocztowych.

W nowelizowanym brzmieniu tego przepisu proponuje się zrównać skutki złożenia pisma procesowego w placówce pocztowej operatora wyznaczonego w Polsce i placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej.

W odniesieniu do krajów spoza Unii Europejskiej w celu usunięcia wątpliwości i umożliwienia nadawcom zagranicznym właściwego zaplanowania daty nadania przesyłki proponuje się doprecyzowanie powyższego przepisu poprzez wskazanie, że termin uważa się także za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało otrzymane (data uwidoczniona na stemplu) przez polską placówkę pocztową operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy - Prawo pocztowe.

Wprowadzenie zasady uznawania daty stempla polskiej placówki pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy - Prawo pocztowe za termin wniesienia pisma nadanego spoza UE zachowuje obecną praktykę. W takim przypadku podatnik ma też możliwość złożenia pisma w polskim urzędzie konsularnym.

Zobacz też: MF proponuje wprowadzenie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania>>

MF chce wprowadzić grupowe interpretacje podatkowe >>

Będą nowe rodzaje pełnomocnictw w postępowaniu podatkowym >>

Tekst pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego