Odpowiedź:

Dla celów podatkowych wyrażony w walucie obcej koszt przedmiotowego obciążenia należy przeliczyć według kursu waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpisania tego kosztu do ksiąg rachunkowych na podstawie otrzymanego dokumentu obciążeniowego.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 zdanie drugie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p., koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Jak z kolei stanowią art. 15 ust. 4e u.p.d.o.p., za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika jednocześnie, że określenie „dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych” oznacza dzień wpisania do ksiąg rachunkowych wydatku na podstawie faktury lub innego dokumentu (zob. przykładowo wyrok NSA z 18 maja 2010 r. – II FSK 942/09, wyrok NSA z 20 lipca 2011 r. – II FSK 414/10, wyrok NSA z 14 grudnia 2012 r. – II FSK 861/11 czy wyrok NSA z 20 maja 2014 r. – II FSK 1443/12). A zatem dla celów podatkowych wyrażony w walucie obcej koszt przedmiotowego obciążenia należy przeliczyć według kursu waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpisania tego kosztu do ksiąg rachunkowych na podstawie otrzymanego dokumentu obciążeniowego.

Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono  17.10.2016 r.
 

Vademecum Głównego Księgowego
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami