Druga z propozycji zmian podatkowych zawartych w "Białej Księdze" dotyczy przepisów ustaw o podatkach dochodowych CIT i PIT. Konfederacja wskazuje na problemy, jakie wiążą się z obowiązywaniem przepisów w obecnej formie. Ustawy o podatkach dochodowych zawierają analogiczne przepisy prawne, co jednak nie gwarantuje jednolitego traktowania podatników korporacyjnych i indywidualnych. Jako przykład nieuzasadnionego różnicowania pozycji podatników CIT i PIT Lewiatan podaje przepisy dotyczące zasad korygowania kosztów o wartość niezużytych materiałów dla celów ustalenia zaliczki na podatek dochodowy w przypadku podatników, którzy ewidencjonują koszty według metody rachunkowej.

W przypadku podatników PIT uwzględnianie spisu z natury jest możliwe raz w roku (por. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 2 maja 2011 r., ILPB1/415-138/11-2/AO, interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 3 marca 2011 r., IBPBI/1/415-1241/10/BK), zaś podatnicy CIT w każdym miesiącu (por. postanowienie Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z dnia 17 lutego 2006 r., OG-005/208/PDI-423/26/2005). Wskazane przykłady udowadniają, że organy podatkowe na gruncie tych samych przepisów dokonują odmiennej wykładni. Taka sytuacja skutkuje nieczytelnością przepisów prawnych, a tym samym powoduje, że działalność gospodarcza jest obarczona ryzykiem podatkowym.

Konfederacja proponuje uchwalenie nowych ustaw o podatkach dochodowych, które spowodują, że wobec wszystkich przedsiębiorców będą stosowane takie same regulacje podatkowe niezależnie od formy prawnej prowadzonej działalności.

Proponowane ustawy to:

1) ustawa o podatku dochodowym od przedsiębiorców;

2) ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (z wyłączeniem działalności gospodarczej);

3) regulacje dotyczące osób prawnych typu "non-profit".

Stworzenie nowych regulacji w zakresie podatków CIT i PIT ma zapewnić:

1) możliwość odczytania zasad i sposobu opodatkowania;

2) równe opodatkowanie przedsiębiorców niezależnie od formy prawnej;

3) możliwość dokonywania zmian dostosowujących;

4) opodatkowanie zjawisk gospodarczych adekwatnie z zasadami ich funkcjonowania.

źródło: www.pkpplewiatan.pl