W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwrócił się komandytariusz istniejącej spółki komandytowej powstałej wskutek przekształcenia spółki z o. o. Spółka komandytowa jest następcą prawnym przekształconej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Komandytariusz wskazał, że ponieważ istniały wątpliwości czy w PCC powstał obowiązek podatkowy w związku z uchwałą o przekształceniu spółek, to podatek nie został zapłacony. Po dokonaniu dodatkowych analiz, spółka komandytowa zawiadomiła fiskusa o niezłożeniu w terminie deklaracji PCC-3 i nieuiszczeniu należnego podatku. Należność w kwocie nieco ponad 51 tys. zł oraz odsetki za zwłokę w wysokości nieco ponad 1,3 tys. zł zostały uiszczone.

Komandytariusz zapytał fiskusa czy wydatki poniesione przez spółkę komandytową na uiszczenie PCC wraz z odsetkami za zwłokę stanowić będą dla niego, jako wspólnika spółki komandytowej koszt uzyskania przychodu w PIT, w wysokości proporcjonalnej do jego prawa do udziału w zysku w ww. spółce komandytowej.

Sam uważa, że tak. Fiskus uważa, że wspólnik do kosztów może wrzucić tylko wydatki poniesione na zapłatę PCC. Nie ma takiej możliwości, jeżeli chodzi o odsetki od zaległości podatkowych w PCC. Fiskus uznał, że co do zasady, zapłacony przez spółkę komandytową PCC, związany z przekształceniem sp. z o.o. w spółkę komandytową w sposób pośredni wpłynie na uzyskanie, zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów z prowadzonej przez tą spółkę pozarolniczej działalności gospodarczej. Może więc stanowić koszt uzyskania przychodów w tej działalności w dacie jego poniesienia. Jednakże, daty jego poniesienia nie należy utożsamiać z dniem zapłaty, lecz z dniem ujęcia wydatku w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanego dowodu potwierdzającego jego poniesienie.

Do kosztów uzyskania przychodu wspólnik nie może natomiast zaliczyć tej części poniesionych wydatków, jaka przypada na uregulowanie odsetek od zaległości podatkowych w PCC. Wydatki na zapłatę tych odsetek nie mogą bowiem stanowić kosztów uzyskania przychodu. Zostały one przez ustawodawcę wyłączone z katalogu wydatków stanowiących koszty uzyskania przychodu, na podstawie cyt. art. 23 ust. 1 pkt 18 ustawy o PIT.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 26 sierpnia 2015 r., sygn. akt IBPB-1-1/4511-269/15/ŚS, LEX nr 271198

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego