W 2006 r. podatnik wziął z małżonką, z którą miał ustanowioną wspólność majątkową, kredyt hipoteczny na własne cele mieszkaniowe. Z tego tytułu w latach 2010-2015 korzystał z tzw. "ulgi odsetkowej". W 2015 r. podatnik nabył 1/8 nieruchomości w spadku po zmarłym ojcu. Podatnik zbył udział w tej nieruchomość, a kwotę z jego sprzedaży chce przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe, czyli na spłatę rat kredytu oraz odsetek.

Podatnik zastanawiał się, czy przysługuje mu zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych w przypadku przeznaczenia dochodu ze zbycia udziału w odziedziczonej nieruchomości na spłatę kredytu zaciągniętego przed jego zbyciem, w sytuacji, gdy korzystał i będzie korzystał z tzw. "ulgi odsetkowej" dotyczącej tego kredytu. Sam podatnik uważał, że jest to możliwe, ponieważ w tym przypadku nie dochodzi do podwójnego skorzystania z ulgi podatkowej, bowiem jedna ulga odnosi się wprost do wydatków na zapłatę odsetek, druga zaś dotyczy wyłącznie spłaty kwoty kredytu poza odsetkami.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Fiskus podkreślił, że art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. A od momentu nabycia spadku w niniejszej sprawie przez podatnika, do momentu zbycia udziału w nieruchomości nie upłynął pięcioletni okres czasu, a więc przychód podlega opodatkowaniu.

Fiskus podkreślił, że istnieje możliwość przeznaczenia środków z tej sprzedaży na własne cele mieszkaniowe i skorzystanie ze zwolnienia. Jednak z art. 21 ust. 30 ustawy o PIT jednoznacznie wynika zakaz kumulowania ulg, który wyklucza możliwość uznania za cel mieszkaniowy wydatku na spłatę kredytu, w stosunku do którego podatnik korzystał wcześniej bądź nadal korzysta z ulgi odsetkowej. Odliczanie w ramach ulgi odsetkowej odsetek od kredytu, który podatnik spłaca środkami ze sprzedaży nieruchomości, stanowi przesłankę negatywną, która uniemożliwia zwolnienie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy.

Podsumowując, jeżeli przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w nieruchomości pochodzącej ze spadku podatnik przeznaczy w ustawowym terminie na spłatę kapitału kredytu bez odsetek od tego kredytu, zaciągniętego przed dniem zbycia nieruchomości, w sytuacji, gdy korzystał i będzie korzystał z tzw. ulgi odsetkowej dotyczącej tego kredytu, to wówczas kwota przeznaczona na tę spłatę nie podlega zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.

Interpretacja Indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 4 października 2016 r., sygn. IBPB-2-2/4511-671/16-2/MZA, LEX nr 323372

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów