W przedmiotowej sprawie podatnik nabył prawo użytkowania wieczystego działki oraz prawo własności budynku warsztatowego na niej położonego. Budynek warsztatowy wprowadził do ewidencji środków trwałych i dokonywał odpisów amortyzacyjnych, zaliczając je do kosztów uzyskania przychodów. Prawa wieczystego użytkowania działki nigdy nie wprowadził do ewidencji środków trwałych.

Podatnik zamierza sprzedać prawo wieczystego użytkowania działki oraz prawo własności budynku warsztatowego na niej posadowionego, w związku z czym zadał pytanie, czy przychód uzyskany ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania, niewpisanego do ewidencji środków trwałych, oraz prawa własności budynku warsztatowego, amortyzowanego i wpisanego do ewidencji środków trwałych podlega opodatkowaniu?

Zdaniem podatnika przychód ze sprzedaży budynku warsztatowego stanowi przychód z działalności gospodarczej. Natomiast prawo wieczystego użytkowania działki nie było ujęte w ewidencji środków trwałych więc przychód z jego sprzedaży nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Fiskus uznał jednak, że przychody z odpłatnego zbycia prawa wieczystego użytkowania działki też stanowią przychód z działalności gospodarczej.

Sprawa trafiła do NSA. Zdaniem sądu ustawodawca w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT określił sprzedaż jakich konkretnie składników majątkowych stanowi przychód z działalności gospodarczej, wskazując ich wspólną cechę, a mianowicie ujęcie w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W konsekwencji, przychód uzyskany z odpłatnego zbycia użytkowania wieczystego nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby działalności gospodarczej, ale nieujętej w ewidencji środków trwałych, nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej w rozumieniu art. 14 ustawy o PIT.

Wyrok NSA z 13 maja 2014 r., II FSK 1397/12

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego