W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwrócił się radca prawny, który prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Radca postanowił kupić rower, który będzie wykorzystywany w ramach i na potrzeby prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Rower ten, jako środek transportu, użytkowany będzie przede wszystkim w celu dojazdu do klientów, instytucji, sądów i kancelarii komorniczych. Rower zostanie zaliczony do środków trwałych (grupa KŚT 79). Wartość początkowa roweru będzie wyższa niż 3500 zł. Radca wykorzystując rower chce uniknąć znacznych utrudnień komunikacyjnych, czasochłonnych dojazdów do klientów i instytucji. Radca chciałby zakupiony rower zaliczyć do środków trwałych z jednorazowym zaliczeniem ceny zakupu netto do kosztów uzyskania przychodów.

Fiskus się zgodził, podkreślając, że kosztami uzyskania przychodów są generalnie wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów ww. ustawy nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów.

Warunkiem koniecznym jest jego wykorzystywanie na potrzeby i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. A wykazanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy eksploatacją tego roweru a osiągniętym przychodem spoczywa w tym przypadku na radcy.

Fiskus podkreślił jednak, że spółka będzie mogła dokonać jednorazowej amortyzacji roweru na zasadach określonych w art. 22k ust. 7-12 ustawy o PIT o ile spółka cywilna, której radca jest wspólnikiem spełnia kryteria uznania jej za małego podatnika, zgodnie z art. 5a pkt 20 ustawy o PIT.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 1 sierpnia 2014 r., IBPBI/1/415-490/14/ŚS, LEX nr 238243