W rezolucji przyjętej przez PE wprowadzono tzw. "zasadę miejsca emisji", zgodnie z którą, instytucje finansowe z siedzibą poza UE, również będą objęte PTF, jeśli przeprowadzają transakcje dotyczące instrumentów finansowych wyemitowanych w UE.

Wprowadzono również mechanizmy, które uczyniłyby unikanie PTF bardziej kosztownym niż płacenie go. Opierając się na systemie opłaty skarbowej obowiązującym w wielkiej Brytanii, pobranie PTF połączono z przejęciem tytułu prawnego. Oznacza to, że nabywca instrumentu finansowego, który nie zapłacił podatku nie może zostać prawnym właścicielem tego instrumentu. W połączeniu z proponowanymi niskimi stawkami PTF, ryzyko związane z unikaniem zapłaty znacznie przewyższyłoby potencjalne korzyści.

Parlament uznał za właściwe stawki podatku zaproponowane przez Komisję tj. 0,1% dla akcji i obligacji oraz 0,01% dla instrumentów pochodnych. Uznano, że jedynym sektorem zwolnionym z podatku powinny być fundusze emerytalne.

Harmonogram prac nad wprowadzeniem PTF, zaproponowany przez Komisję pozostał niezmieniony. 31 grudnia 2013 r. jest ostatecznym terminem dla państw członkowskich na przyjęcie aktów wykonawczych, a 31 grudnia 2014 r. na ich wprowadzenie.