Wicepremier Pawlak przekonywał, że przygotowany przez polską prezydencję raport pokazuje, jakie obszary powinna poprawić UE, by przyspieszyć rozwój gospodarczy. – Powinniśmy zadbać przede wszystkim o wzrost innowacyjności, w czym pomogłoby przyjęcie jednolitej ochrony patentowej na terenie Wspólnoty – zaznaczył wicepremier. – Dziś opatentowanie wynalazku w Unii kosztuje do 32 tys. euro, podczas gdy w USA ok. 2 tys. euro. Wprowadzenie jednolitego patentu europejskiego spowoduje znaczne obniżenie tych kosztów , nawet do 680 euro – dodał.

Jego zdaniem, aby unijna gospodarka była bardziej elastyczna, konkurencyjna i produktywna państwa członkowskie muszą podjąć działania na rzecz pełnego wykorzystania możliwości rynku wewnętrznego. – Zbudowanie sprawnie funkcjonującego jednolitego rynku cyfrowego pozwoliłoby na wygenerowanie dodatkowych 4 proc. PKB do 2020 r. Podobnie, wdrażając dyrektywę usługową uzyskalibyśmy wzrost PKB nawet o 1,5 proc. – przekonywał wicepremier. – Z kolei obniżając opłaty roamingowe, w tym za transmisję danych, zyskalibyśmy większą mobilność oraz aktywność transgraniczną. Ułatwiłoby to podejmowanie pracy i prowadzenie działalności biznesowej – dodał.

Zwrócił także uwagę, na potrzebę dalszej liberalizacji rynku usług w Europie, a także rozwoju infrastruktury transportowej, energetycznej i teleinformatycznej.

W opinii wicepremiera Waldemara Pawlaka potrzebne są również konkretne działania, które pozwoliłyby rozwinąć potencjał tkwiący w kapitale ludzkim. - W raporcie mówimy m.in. o zwiększeniu środków na programy wspierające mobilność studentów, młodych naukowców oraz pracowników, np. Erasmus, czy Marie Curie – powiedział. – Powinniśmy także podnieść aktywizację zawodową kobiet. Zniwelowanie luki w udziale kobiet w rynku pracy może zwiększyć PKB w strefie euro nawet o 13 proc. – podkreślił wicepremier.

Przypomniał, że do tej pory czas wychodzenia z kryzysu UE poświęciła głównie na przywracanie stabilnych finansów publicznych oraz reformę zarządzania gospodarczego. - Dzięki wysiłkom węgierskiej i polskiej prezydencji oraz aktywnej współpracy z Parlamentem Europejskim, 4 października Rada UE zatwierdziła pakiet sześciu aktów prawnych wzmacniających zarządzanie gospodarcze w Unii – podkreślił. – Jego wdrożenie zapewni stabilizację otoczenia gospodarczego, w którym funkcjonują przedsiębiorcy i obywatele – dodał.



Podkreślił, że zaufanie oraz dialog społeczny na szczeblu krajowym i europejskim pomogą wypracować i realizować wspólne rozwiązania, które wzmocnią UE po kryzysie i odbudują zaufanie obywateli. - Ustaliliśmy z naszymi partnerami z Danii i Cypru, że w czasie ich przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej temat „źródeł wzrostu gospodarczego dla Unii” pozostanie priorytetem – zapowiedział wicepremier Pawlak.