Państwa członkowskie, korzystające z funduszy unijnych powinny poprawić sprawozdawczość dotyczącą defraudacjach i korupcji oraz poboru ceł i podatku VAT - takie założenie miała zaprezentowana wczoraj w PE rezolucja.

Posłowie zwrócili uwagę na "alarmujące luki" w podatku VAT w niektórych państwach członkowskich tj. różnicę pomiędzy wysokością kwoty, którą państwo powinno teoretycznie zebrać z podatku VAT, ze względu na wielkość swojej gospodarki, a faktycznymi przychodami z podatku.

W niektórych krajach luka ta wynosi prawie 30 proc., podczas gdy średnia dla UE to 12 proc. Deputowani obawiają się, że oszustwa podatkowe prowadzą do ogromnych strat dla budżetu UE i gospodarek państw członkowskich, co z kolei pogarsza kryzys zadłużenia. Przypominają także, że koszty związane z funkcjonowaniem szarej strefy ponoszą ci obywatele, których dochód jest udokumentowany i można go łatwo wyśledzić.
Parlament, oczekuje także dokładniejszych informacji na temat unikania opłat celnych, które stanowią, tzw. "zasoby własne" budżetu UE, wpływając tym samym na wysokość wpłat wnoszonych do budżetu przez państwa członkowskie.

Źródło: www.europarl.europa.eu, 11 maja 2012 r.