Glosy przedstawiają nie tylko stany faktyczne i prawne poszczególnych spraw wraz z omówieniem rozstrzygnięcia i komentarzem, ale także, w szeregu przypadków, wyjaśnienie znaczenia wyroku dla polskiego porządku prawnego oraz jego odwzorowanie w orzecznictwie polskich sądów administracyjnych. Publikacja zawiera analizę orzeczeń o znaczeniu przełomowym dla praktyki prawa podatkowego, takich jak wyroki w sprawach C-255/02 Halifax i in., C-279/93 Schumacker, C-324/00 Lankhorst-Hohorst, czy C-303/07 Aberdeen Property Fininvest Alpha, jak również innych ważnych, niedostępnych dotąd w języku polskim orzeczeń.

W książce można też odnaleźć glosy do wyroków wydanych na skutek pytań prawnych przedstawionych Trybunałowi przez sądy polskie oraz skarg Komisji Europejskiej przeciwko Polsce.

Zespół autorów obejmuje ekspertów europejskiego prawa podatkowego - zarówno naukowców, jak i praktyków, w tym sędziów sądów administracyjnych oraz osoby pracujące w instytucjach unijnych.

Adresaci:
Publikacja jest skierowana do sędziów, doradców podatkowych, radców prawnych, adwokatów i pracowników administracji podatkowej, a także osób związanych z tworzeniem prawa podatkowego. Może być wykorzystywana również w procesie dydaktycznym.

"Recenzowane opracowanie - biorąc pod uwagę jego treść i formę - nie ma odpowiednika w polskiej literaturze z zakresu prawa podatkowego. Powstało wysiłkiem wielu autorów, wybitnych znawców polskiego, międzynarodowego i przede wszystkim unijnego prawa podatkowego. Jest to najpełniejsze jak dotąd przedstawienie orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach podatkowych, obejmujące ponad półtorej setki omówień wyroków. Staranny ich dobór i kompetentny do nich komentarz to podstawowe walory opracowania. Bardzo pożyteczne są też uwagi dotyczące ewentualnych skutków poszczególnych rozstrzygnięć dla polskiego porządku prawnego".

Prof. zw. dr hab. Bogumił Brzeziński