Ministerstwo Finansów opracowało projekt rozporządzenia określającego wzór zaświadczenia o wysokości dochodu (przychodu) przekazanego przez podmiot prowadzący rachunek zbiorczy oraz o pobranym podatku (ZPP-1).

Projektowane rozporządzenie związane jest z wprowadzeniem do polskiego systemu prawnego rachunków zbiorczych, a wraz z nimi konstrukcji anonimowego podatnika, wprowadzonych ustawą z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 234, poz. 1391). Ustawa ta wprowadziła zmiany w obydwu ustawach podatkowych - o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Zostały określone zasady naliczania i poboru zryczałtowanych podatków dochodowych od świadczeń z papierów wartościowych zapisanych na rachunkach zbiorczych, wypłacanych na rzecz osób, których tożsamość nie została płatnikowi ujawniona (anonimowy podatnik). Do naliczenia i pobrania zryczałtowanych podatków PIT i CIT, należnych od anonimowych podatników, zobowiązane zostaną pośredniczące w przekazaniu świadczenia podmioty prowadzące rachunki zbiorcze, na których będą zarejestrowane należące do nich papiery wartościowe.

Anonimowy podatnik, od którego pobrano zryczałtowany podatek dochodowy, będzie mógł ubiegać się o zwrot nadpłaty podatku. W związku z powyższym, będzie musiał zwrócić się do podmiotu prowadzącego rachunek zbiorczy o wydanie zaświadczenia, które umożliwi mu złożenie wniosku o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym.

Podmiot prowadzący rachunek zbiorczy wyda takie zaświadczenie wyłącznie na rzecz osoby, która zostanie mu wskazana przez posiadacza rachunku jako osoba, na której rzecz zostało zrealizowane świadczenie, tj. osoba uprawniona z papierów wartościowych. W zaświadczeniu tym podmiot prowadzący rachunek poda wysokość dochodu (przychodu) przekazanego posiadaczowi rachunku zbiorczego, wysokość pobranego podatku, datę osiągnięcia i przekazania dochodu oraz datę pobrania podatku. Osoby uprawnione z papierów wartościowych zapisanych na rachunku zbiorczym, ubiegające się o zwrot nadpłaty w podatku dochodowym, muszą udokumentować miejsce zamieszkania lub siedziby certyfikatem rezydencji.

Katarzyna Bogucka

źródło: www.mf.gov.pl