Wymienione powyżej przychody opodatkowane są zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19%. Oznacza to, że od tych przychodów podatek pobiera płatnik i nie wykazuje się ich w zeznaniu podatkowym. W zeznaniu podatkowym należy natomiast uwzględnić podatek od tych przychodów kapitałowych opodatkowanych w formie zryczałtowanej za pośrednictwem płatnika, od których płatnik nie pobrał podatku.
Uzyskanie w/w przychodów poza terytorium Polski powoduje konieczność wykazania podatku od tych przychodów w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym zostały uzyskane, z uwzględnieniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Umowy te określają czy uzyskane przychody podlegają opodatkowaniu w Polsce, czy też nie. Zryczałtowany podatek od przychodów uzyskanych za granicą i podlegających opodatkowaniu w Polsce oblicza sam podatnik i deklaruje w jednym z zeznań rocznych – PIT – 36, PIT – 36L lub PIT 38. Należy również pamiętać, że wysokość kwoty podatku zapłaconego za granicą, o którą można pomniejszyć zryczałtowany podatek od dochodów nie może przekroczyć kwoty podatku od tych przychodów przy zastosowaniu stawki 19%.
Innym rodzajem przychodów kapitałowych uzyskiwanych przez osoby fizyczne są przychody ze zbycia papierów wartościowych oraz udziałów w spółkach kapitałowych. W tym przypadku opodatkowany jest dochód z ich zbycia. Dochodem jest nadwyżka przychodu nad kosztami jego uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i udziałów w spółkach kapitałowych opodatkowane są stawką w wysokości 19%, rozliczane samodzielnie przez podatnika w odrębnym zeznaniu PIT-38.
Podobnie opodatkowane są dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających. Tak jak w przypadku dochodów ze zbycia papierów wartościowych i udziałów w spółkach kapitałowych, dochód opodatkowany jest stawką w wysokości 19%. Dochody te również wykazywane są w zeznaniu PIT‑38.
źródło: www.szybkipit.pl