Spadkobierca zmarłego wspólnika spółki z o.o. od otrzymanej spłaty nie ma obowiązku odprowadzania podatku dochodowego od osób fizycznych.

Spadkobiercy otrzymują albo udział zmarłego wspólnika, albo jego spłatę. Zasady spłaty spadkobierców nie wstępujących do spółki, kształtują się różnie w zależności od tego czy mamy do czynienia z umorzeniem udziału, czy też jego objęciem przez określoną osobę. W razie umorzenia udziału spadkobiercy otrzymują zwrot równowartości udziału od spółki. W przypadku zaś objęcia udziału przez określoną osobę, spadkobiercy w zamian za udział zmarłego wspólnika otrzymują kwotę równoważną wartości bilansowej udziału od nabywcy tego udziału. Źródłem roszczeń spadkobiercy jest w takiej sytuacji dziedziczenie.

W związku z powyższym spłata udziałów otrzymana, jako pieniężny surogat udziałów zmarłego wspólnika winna być opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn, a co za tym idzie nie powinna być opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji spadkobierca od otrzymanej spłaty nie ma obowiązku odprowadzania podatku PIT.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 13 lipca 2011 r., sygn. ILPB2/415-703/10/11-S/JK.

Jolanta Mazur