Czy mogę zaliczyć do kosztów podatkowych opłatę za najem lokalu, który wynajmuję od spółki cywilnej, w której moja żona jest wspólnikiem (posiada tylko 2% udziałów)?
Można zaliczyć wydatki na najem lokalu do kosztów uzyskania przychodów; spółka cywilna, o której mowa w pytaniu, stanowi bowiem odrębny podmiot gospodarczy.
Uważam, że nie ma przeszkód, na gruncie prawa podatkowego, by osoba fizyczna wynajmowała składniki majątku od spółki cywilnej nie tylko wtedy, gdy wspólnikiem w tej spółce jest jej małżonek, ale nawet wtedy, gdy sama jest jednym ze wspólników spółki cywilnej. Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i spółka cywilna, w której wspólnikiem jest jego małżonek, stanowią odrębne podmioty gospodarcze. W świetle przepisów prawa podatkowego nie ma więc przeszkód, aby prowadziły ze sobą różnego rodzaju transakcje.

Podobne stanowisko wyraził m.in. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie w postanowieniu z dnia 27 lipca 2007 r., IIUS.I/415-49/07, http://sip.mf.gov.pl/sip.

Natomiast kosztem uzyskania przychodu mogą być wydatki powiązane przyczynowo-skutkowo z przychodem - art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., które przy tym nie zostały wyłączone z
kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 23 u.p.d.o.f.

Wydatki z tytułu czynszu najmu, choćby na rzecz spółki z udziałem małżonka podatnika, nie zostały wymienione w tym przepisie. Tak więc, o ile zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów - mogą stanowić koszty ich poniesienia.
Transakcja taka będzie stanowiła, z uwagi na powiązania rodzinne między osobami zarządzającymi tymi podmiotami gospodarczymi (art. 25 ust. 5 u.p.d.o.f.), transakcję między podmiotami powiązanymi. Powinna więc odbywać się ona na zasadach rynkowych, tzn. ceny i dochód z tytułu najmu powinny odpowiadać uzyskiwanym w transakcjach w obrocie między niezależnymi podmiotami (art. 25 ust. 1 u.p.d.o.f.). Jeśli wartość transakcji przekroczy 50.000 euro, należy sporządzić stosowną dokumentację podatkową (art. 25a ust. 1 i 2 u.p.d.o.f.).