Tak wynika z wyroku WSA w Gliwicach z 15 lipca 2015 r. W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwróciła się spółka, która realizuje swoją sprzedaż według następującego modelu: kontrahenci spółki na podstawie umów ramowych będą składać zamówienia określające ilość oraz charakterystykę danego towaru. Na tej podstawie w momencie złożenia zamówienia spółka będzie wystawiała kontrahentom faktury dokumentujące sprzedaż (faktury pierwotne). Ostateczna wartość zamówienia zostanie jednak uzgodniona w przyszłości w drodze dalszych negocjacji i na tej podstawie zostanie wystawiona odrębna faktura zmniejszająca lub zwiększająca cenę sprzedawanych towarów (faktura korygująca). Okres pomiędzy wystawieniem faktury pierwotnej, a wystawieniem faktury korygującej może wynieść nawet kilkanaście miesięcy, w związku z czym faktury korygujące powiązane z zamówieniami złożonymi w danym roku mogą zostać wystawione w roku następnym.

I tu pojawiła się wątpliwość, w którym momencie spółka po wystawieniu faktury korygującej powinna skorygować przychód – czy za okres wystawienia faktur podstawowych, czy za okres wystawienia faktur korygowanych.

WSA w Gliwicach, który rozstrzygnął sprawę uznał, że słuszne jest stanowisko fiskusa. Sąd przypomniał, że ustawodawca powiązał powstanie przychodu należnego z wystawieniem faktury, nie uregulował natomiast problematyki daty wykazania zmiany wartości tego przychodu, udokumentowanej stosowną fakturą korygującą. Jak podkreślił sąd, faktura korygująca nie dokumentuje jednak odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości. Korekta przychodów powinna być odnoszona do uprzednio wykazanego przychodu należnego. Późniejsze wystawienie korygujących faktur VAT skutkuje zmianą wysokości przychodów, nie zaś zmianą daty ich powstania. Zwiększenie bądź zmniejszenie przychodu winno więc być ujęte w księgach rachunkowych tego okresu rozliczeniowego, w którym nastąpiła zmiana (korekta) przychodów. Dlatego w przypadku wystawienia faktury korygującej zmniejszającej ilość sprzedanych towarów skutki tej czynności należy odnieść do okresu powstania pierwotnego obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o PIT.

Sąd dodał, że korekta wielkości przychodu powinna być rozliczona w okresie rozliczeniowym, w którym został już ujęty przychód należny bez względu na przyczynę wystawienia faktury korygującej.

Wyrok WSA w Gliwicach z 15 lipca 2015 r., sygn. akt I SA/Gl 112/15

Informacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego

Dowiedz się więcej z książki
CIT. Komentarz. Podatki i rachunkowość
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł