Rząd chce zapewnić organizacjom pracodawców i związkom zawodowym prawo występowania do Ministra Finansów o dokonanie ogólnych interpretacji podatkowych. 7 czerwca rząd przyjął założenia do tzw. drugiej ustawy deregulacyjnej, która zawiera kolejne przepisy, które mają sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości, innowacyjności i konkurencyjności.

Niedawno Minister Gospodarki na informację dziennika "Rzeczpospolita", o tym że samorządowcy mają problemy z interpretacją nowych przepisów dotyczących podatku VAT za posiłki przygotowywane w placówkach gminnych dla uczniów i przedszkolaków wskazał, że projektowane zmiany w zasadach wydawania przez ministra finansów ogólnych interpretacji podatkowych sprawią, że samorządowcy nie będą musieli składać do urzędów skarbowych zapytań indywidualnych, aby dowiedzieć się, czy od stycznia mieli płacić podatek VAT za obiady dla dzieci w szkołach i przedszkolach.

Chodzi tu o przyjęte 7 czerwca 2011 r. przez Rząd założenia do tzw. drugiej ustawy deregulacyjnej zawierającej kolejne przepisy sprzyjające rozwojowi przedsiębiorczości, innowacyjności i konkurencyjności. Rząd chce zapewnić organizacjom pracodawców i związkom zawodowym prawo występowania do Ministra Finansów o dokonanie ogólnych interpretacji podatkowych.

W obowiązującym stanie prawnym, zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej to minister finansów wydając interpretację ogólną dąży do zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, dokonując w szczególności jego interpretacji, przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów oraz Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Interpretacja ogólna ma więc charakter wykładni przepisów prawa podatkowego. Należy zauważyć jednak, że z brzmienia przedmiotowego przepisu wynika, że podmiotem decydującym o potrzebie dokonania interpretacji ogólnej jest wyłącznie Minister Finansów. Przepisy nie formułują tego, w jaki sposób minister finansów powinien oceniać potrzebę dokonania i opublikowania interpretacji ogólnych. To wyłącznie sam minister finansów decyduje o potrzebie dokonania interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego. Proponowane zmiany mają zwiększyć pewność prawną firm związaną z wykonywaną działalnością gospodarczą.

Michał Malinowski