Pytanie

Czy komornik, który egzekwuje zaległe wynagrodzenie pracownicze, powinien wystawić PIT-11, jeśli wyegzekwowana kwota dotyczy odsetek z tytułu nieterminowej wypłaty i od tego nie jest pobierany podatek?

Jeśli tak, to w której części PIT-11 powinien ująć tę kwotę?
Czy jeśli egzekwowana kwota dotyczy wynagrodzenia i jest pobrana zaliczka, to ujmuje to zdarzenie w PIT-11 w pozycji 66 - inne źródła?

Odpowiedź

Odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów przychodów ze stosunku pracy zaliczane są do źródła przychodów jakim jest stosunek pracy, a nie inne źródła. Odsetki takie są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych na mocy ustawy o PIT, dlatego nie wykazuje się ich w informacji PIT-11.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 42e ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f. - w przypadku gdy za zakład pracy wypłaty świadczeń określonych w art. 12 u.p.d.o.f. dokonuje komornik sądowy, jest on obowiązany, jako płatnik, do poboru zaliczki na podatek, stosując do wypłacanych świadczeń najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 u.p.d.o.f.

Na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95 u.p.d.o.f. wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f. (m.in. ze stosunku pracy).

Według definicji art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f. za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W interpretacji indywidualnej z dnia 30 czerwca 2015 r., IBPBII/1/4511-297/15/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wyjaśnił, że użyty w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f. zwrot "w szczególności" oznacza, że wymienione kategorie przychodów zostały wskazane jedynie przykładowo. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy.

W związku z tym, do tak zdefiniowanych przychodów ze stosunku pracy należy również zaliczyć odsetki wypłacone pracownikowi z tytułu opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń.
Na podstawie art. 42e ust. 6 u.p.d.o.f. komornik jest obowiązany przesłać informację PIT-11 do urzędu skarbowego oraz podatnikowi.

Zgodnie z opisem do kolumny "Dochód zwolniony od podatku" informacji PIT-11 w kwocie przychodów, w części E, nie uwzględnia się przychodów wolnych od podatku, m.in. na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 u.p.d.o.f.

Czytaj także: WSA: należność główną i odsetki kwalifikujemy do tego samego źródła>>>

Dowiedz się więcej z książki
PIT. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł