Wydarzenie zostało zorganizowane przez redakcję Przeglądu Podatkowego oraz Krajową Izbę Doradców Podatkowych. Spotkanie poprowadził doradca podatkowy Pan Krzysztof J. Musiał – Senior Partner w Musiał i Partnerzy – Doradcy Podatkowi we Wrocławiu.

Pierwsza część seminarium została rozpoczęta omówieniem kwestii opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umów spółek. Następnie przedstawiono ogólne uwagi dotyczące pojęcia zmiany umowy spółki oraz zdarzeń kwalifikowanych jako zmiany tychże umów. Kolejno zaprezentowano także zagadnienia zmian umów spółek posiadających osobowość prawną oraz spółek osobowych.  Szczególne zainteresowanie uczestników wywołały kwestie związane z pojęciem spółki komandytowo-akcyjnej na gruncie dyrektywy kapitałowej Rady 2008/7/WE.

Druga część seminarium poświęcona była kontroli podatkowej przedsiębiorców. Na wstępie omówiono temat podmiotu i celu kontroli podatkowej. Następnie zaprezentowano pojęcie zawiadomienia o zamiarze podjęcia kontroli, wyjątki od obowiązku zawiadamiania o kontroli oraz inne szczególne przypadki niezawiadamiania. Ponadto bliższej analizie poddano zagadnienie terminu wszczęcia i zakończenia kontroli podatkowej. Omówiono także prawa i obowiązki kontrolowanego oraz uprawnienia kontrolujących. Na zakończenie tej części seminarium przedstawiono temat protokołu kontroli, wraz z problematyką zagadnień i wyjaśnień doń.

Obie części warsztatu zostały zilustrowane przykładami pochodzącymi z nowego produktu Wydawnictwa Wolters Kluwer Polska – LEX Navigator Procedury Podatkowe. Wskazano idee tego unikalnego i niedostępnego do tej pory na rynku systemów informacji prawnej produktu elektronicznego, wskazując na potrzebę jego istnienia w praktyce zawodowej doradcy podatkowego oraz sposoby jego wykorzystywania.

    

LEX Navigator Procedury Podatkowe to narzędzie, którego zawartość składa się ze zdefiniowanych sytuacji (zdarzeń) podatkowych z zakresu zarówno materialnego, jak i procesowego prawa podatkowego – w postaci niespotykanego w żadnej publikacji konkurencyjnej typu dokumentu, jakim jest procedura. Interaktywne schematy procedur dostępne w produkcie opatrzone zostały komentarzami ekspertów, z jednoczesnym dostępem do bogatej bazy dokumentów powiązanych istniejących w zasobach produktów dedykowanych ABC oraz SIP LEX (orzecznictwo, doktryna, stanowisko organów podatkowych, wzory pism i deklaracji oraz inne dokumenty wykładni). W trakcie wystąpień wyraźnie wskazano na korzyści związane z wykorzystywaniem procedur podatkowych w bieżącej pracy doradcy podatkowego oraz kierunki rozwoju produktu w płaszczyźnie merytorycznej.

Wszystkie kwestie omawiane w czasie seminarium, zarówno stricte merytoryczne, jak i dotyczące nowego sposobu parametryzowania działań doradców podatkowych w procedury podatkowe, spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników, którzy zadawali prowadzącym szereg pytań – w czasie prelekcji oraz po jej zakończeniu.

Iwona Kaczorowska
Redaktor naczelna Przeglądu Podatkowego
Wydawca Lex Navigator Procedury Podatkowe

Polecamy produkt

 

Relacja pochodzi z Przeglądu Podatkowego nr 11/2012