Pytanie

Spółka otrzymała nieodpłatnie środek trwały od dostawcy unijnego.

Czy należy wykazać w takiej sytuacji VAT z tytułu WNT (należny i naliczony)?

Odpowiedź

Otrzymanie środka trwałego od dostawcy unijnego stanowi co prawda wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), ale skoro odbyło się ono bez wynagrodzenia, nie stanowi czynności opodatkowanej w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u., przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

W efekcie, abyśmy mieli do czynienia z WNT należy ustalić, czy:

1) doszło do nabycia prawa do rozporządzania danym towarem (także środkiem trwałym) jak właściciel,

2) towar został przemieszczony z terytorium innego państwa członkowskiego UE na terytorium Polski.

Z pytania wynika, że podatnik otrzymał gratis od kontrahenta unijnego, przy czym otrzymany przedmiot został zaliczony przez niego do środków trwałych. Tym samym oba warunki do uznania, że mamy do czynienia z WNT są spełnione. Mimo to jednak, w przypadku gratisów nie mamy konieczności rozliczenia VAT. Zgodnie bowiem z katalogiem czynności opodatkowanych, zawartym w art. 5 ust. 1 u.p.t.u., opodatkowaniu podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Użyte przez ustawodawcę sformułowania oznaczają, że – wnioskując a contrario (z przeciwieństwa) – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów bez wynagrodzenia nie jest czynnością opodatkowaną, a tym samym nie rozlicza się w tym wypadku podatku od towarów i usług.

W znaczeniu językowym wynagrodzenie to zapłata za pracę, należność, a także odszkodowanie, nagroda, a ustawodawca nie zdefiniował wynagrodzenia inaczej. Tym samym za wynagrodzenie należy uznać zapłatę za wykonane świadczenie, przy czym płatność musi mieć bezpośredni związek ze świadczeniem. Z pytania wynika, że nabycie było nieodpłatne, a więc nie doszło do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem, a tym samym nie ma podstaw do rozliczania VAT od takiej transakcji.