Od 1 stycznia 2013 roku zniesiony został obowiązek oznaczania faktur wyrazami "faktura VAT". Zdaniem posłów spowodowało to, że niektóre urzędy skarbowe nakazują zapłatę podatku z faktur pro forma.

Minister finansów twierdzi, że resort nie ma informacji o takim zachowaniu urzędów skarbowych. Jednocześnie wyjaśnił, że obowiązujące przepisy nie przewidują wystawiania faktur pro forma w celu dokumentowania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (por. art. 106 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).

"Zmiany w zasadach fakturowania w 2013 i 2014 roku" >>>

Dokument nazywany fakturą pro forma nie jest dowodem księgowym. Jest to dokument wystawiany w obrocie gospodarczym i jego celem może być np. potwierdzenie złożenia oferty. Wyraźne oznaczenie dokumentu pro forma powoduje, że nie można przypisać mu waloru faktury. Wystawienie tego dokumentu nie zwalnia również podatnika z obowiązku wystawienia faktury dokumentującej dokonanie dostawy towarów lub wykonanie usługi albo otrzymanie należności przed dostawą albo wykonaniem usługi.

Minister podkreślił, że w związku z nowymi przepisami nie zmieniło się merytoryczne podejście do dokumentów określanych mianem pro forma.

Odpowiedź na interpelację poselską nr 17615/13