To reakcja na informacje o tym, że globalny bank HSBC pomagał swoim zamożnym klientom w uchylaniu się od płacenia podatków od pieniędzy zdeponowanych na kontach w Szwajcarii.

"Te informacje potwierdzają, że tajemnica bankowa była wykorzystywana do unikania płacenia podatków. Działania zarówno na poziomie unijnym, jak i globalnym, aby rozwiązać ten problem, są podejmowane" - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE ds. finansowych podatkowych oraz celnych Vanessa Mock.

Przypomniała, że UE i Szwajcaria wynegocjowały w 2004 roku porozumienie w sprawie wymiany informacji podatkowych, które teraz jest aktualizowane zgodnie ze standardem przyjętym przez G20 i Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

OECD wypracowała w ubiegłym roku, zatwierdzony również przez kraje G20, światowy standard automatycznej wymiany informacji w sprawach podatkowych. Przewiduje on m.in. zniwelowanie różnic pomiędzy krajowymi systemami podatkowymi i walkę z praktykami, które w sposób sztuczny oddzielają podlegający opodatkowaniu dochód od generującej go działalności.

Zobacz: Automatyczna wymiana danych ma pomóc w walce z oszustwami podatkowymi >>

"Szwajcaria zobowiązała się do wprowadzenia tego standardu do stycznia 2017 roku z perspektywą międzynarodowego raportowania od września 2018 roku" - przypomniała rzeczniczka KE.

Jak dodała, UE chce podpisać ze Szwajcarią dwustronną umowę, przewidującą takie same ramy czasowe. "Mamy nadzieję, że nowe porozumienie wejdzie w życie najpóźniej do 2018 roku i uniemożliwi unikanie opodatkowania za pośrednictwem tajnych kont" - oświadczyła Mock.

Zgodnie z obecnie obowiązującym porozumieniem między UE a Szwajcarią, kraj ten zobowiązany jest do ściągania podatku w wysokości 35 proc. od odsetek zgromadzonych na szwajcarskich kontach. W przypadku, gdyby obywatel UE zezwolił obsługującym go szwajcarskim pośrednikom na przekazanie informacji o dochodach z tych oszczędności do kraju macierzystego, nie musiałby płacić tego 35-procentowego podatku. Celem takiej konstrukcji jest powstrzymywanie oszustw podatkowych.

Obecna umowa między UE i Szwajcarią przewiduje również wymianę informacji podatkowych. Nie jest ona jednak automatyczna i musi dotyczyć nadużyć podatkowych, kiedy państwo członkowskie podejrzewa, że jego obywatel za pomocą szwajcarskiego konta dokonuje np. prania brudnych pieniędzy. Informacje, jakie w takim przypadku dostarczą Szwajcarzy dotyczyć będą tylko tego konkretnego rachunku bankowego.

W maju 2013 roku KE otrzymała mandat do wynegocjowania lepszego porozumienia ze Szwajcarią, tak aby było ono zgodne z najnowszymi osiągnięciami dotyczącymi walki z nieuczciwymi praktykami podatkowymi na poziomie międzynarodowym.

Według informacji ujawnionych przez największe światowe media, w tym Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) zjawisko uchylania się od płacenia podatków od pieniędzy zdeponowanych na kontach w Szwajcarii dotyczy ponad 100 tys. klientów HSBC. Suma zdeponowanych na nich środków przekracza 100 miliardów dolarów. Większość danych dotyczących klientów i ich kont dotyczy lat 1988-2007.

Zobacz: Nieopodatkowane pieniądze zdeponowane na kontach HSBC >>

Z informacji zawartych na stronie ICIJ wynika, że HSBC pomagał też 512 klientom związanym z Polską. Największa suma zdeponowana przez pojedynczego klienta powiązanego z Polską to 293,3 mln USD.

Na pierwszym miejscu w rankingu znalazła się Szwajcaria, zarówno pod względem liczby klientów (ponad 11 tys.), jak i wartości sum (31,2 mld USD); następnie Francja (ponad 9 tys. klientów), W. Brytania (8,8 tys.), Brazylia (8,6 tys.) i Włochy (7,4 tys.). Z kolei pod względem wyprowadzanych sum, po Szwajcarii w pierwszej piątce znalazły się: W. Brytania (21,7 mld USD), Wenezuela (14,8 mld USD), USA (13,4 mld USD) i Francja (12,5 mld USD).

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ awl/ ap/