W przedmiotowej sprawie podatnik i jej małżonek są jedynymi wspólnikami spółki osobowej. Syn podatnika rozważa dokonanie na rzecz tej spółki darowizny. Kwestią sporną są skutki podatkowe takiej darowizny, ponieważ organ podatkowy wskazał, że skoro nabywcami darowizny nie byliby wspólnicy lecz spółka, to darowizna stanowiłaby jej przychód, a co za tym idzie nie miałoby zastosowanie zwolnienie podatkowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT.

Z kolei w przekonaniu podatnika otrzymanie przez spółkę osobową darowizny jest równoznaczne z powstaniem przychodu u wspólników – przy czym przychód ten nie pochodzi od spółki osobowej lecz bezpośrednio od syna podatnika. Art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT miałby więc zastosowanie.

Sprawa trafiła do NSA. Zdaniem sądu jakkolwiek spółki osobowe są transparentne podatkowo, to wnioski podatnika należy uznać za zbyt daleko idące. Nie można bowiem przyjąć, jak podnosi podatnik, że przysporzenie z tytułu darowizny powstaje u wspólników, a nie spółki osobowej, ponieważ na gruncie ustawy o PIT nie istnieje pojęcie przychodu spółki osobowej. Według sądu, w świetle art. 8 ust. 1 ustawy o PIT czym innym są zysk spółki osobowej i źródła jego pochodzenia (np. darowizna), a czym innym przychód wspólnika z tytułu udziału w zysku spółki, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dlatego też sąd oddalił skargę kasacyjną podatnika.

Wyrok NSA z 8 stycznia 2013 r., II FSK 1019/11